Foliküler lenfoma tanılı hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical and laboratory characteristics of patients with follicular lymphoma
- Tez No: 816957
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT TÖBÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
GİRİŞ: Foliküler lenfoma yavaş seyirli, genellikle ileri evrelerde tanı konulan ve bu aşamada saptandığında küratif tedavi seçeneği bulunmayan hematolojik bir malignitedir. Diffüz büyük B hücreli lenfomadan sonra en sık görülen non-Hodgkin lenfoma alt tipidir. Anti CD-20 monoklonal antikoru olan rituksimab tedavisinin idame tedavide kullanımı ile hastalığın prognozunun daha iyi seyrettiğine yönelik çalışmalar mevcuttur. Merkezimizde takipli hastaların demografik verileri, laboratuvar tetkikleri, görüntüleme yöntemleri kullanılarak rituksimab tedavisi ile birlikte ek faktörlerin tedavi yanıtı ve sağ kalım üzerine etkilerini inceledik. AMAÇ-YÖNTEM: Foliküler lenfoma hastalığında idame rituksimab tedavisinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya merkezimizde takipli 91 foliküler lenfoma tanılı hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, tanı yaşı, hastalık derecesi, hastalık evresi, B semptomları, biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. BULGULAR: Foliküler lenfoma histolojik grade 1 hastaların %88,9'u, grade 2 hastaların %93'ü, grade 3A hastaların %63,2'si, grade 3B hastaların %40'ında BCL-2 protein ekspresyonu saptanmış. Derece arttıkça BCL-2 ekspresyonunda belirgin kayıp görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Follicular lymphoma is a indolent hematological malignancy, usually diagnosed in advanced stages and have no curative treatment option when detected at this stage. It is the second most common non-Hodgkin's lymphoma subtype after diffuse large B-cell lymphoma. There are some studies suggesting that the use of rituximab, an anti-cd-20 monoclonal antibody, in maintenance therapy improves the prognosis of the disease. In our study, we investigated the effects of additional therapy with rituximab and additional factors on treatment response and survival. AIMS & METHODS: The aim of this study was to investigate the efficacy of maintenance rituximab treatment in follicular lymphoma. The study included 91 patients with follicular lymphoma who were followed-up in our center. Age, gender, timing of diagnosis, grade, stage, B symptoms, biochemical parameters were evaluated. RESULTS: Patients with histological grade 1 of 88.9%, with grade 2 patients of 93%, with grade 3A patients of 63.2%, and with grade 3B patients of 40% had BCL-2 protein expression. Significant loss of BCL-2 expression was observed as the grade increased.