T hücreli lenfoma tanılı hastalarda demografik verilerin, klinik özelliklerin, prognoz ile sağkalıma etki eden faktörlerin retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of prognostic and survival-related factors in T-cell lymphoma patients
  1. Tez No: 939128
  2. Yazar: TUĞBA MERMER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR SOYER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AJDA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Periferik T hücreli lenfomalar (PTHL); tüm lenfomalar içinde yaklaşık %10 sıklıkta bulunan; heterojen özellikte alt sınıflara sahip ve agresif seyirli lenfomalardır. Hastalığın prognozuna etki eden değişkenleri belirlemek, literatürde farklı hematolojik malignitelerde kullanılan skorları test etmek amacıyla bu çalışmayı tasarladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2013 ile Aralık 2023 arasında Ege Üniversitesi Hastanesi'nde PTHL tanısı alan ve en az altı aylık izlenmiş hasta verileri retrospektif incelendi. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, laboratuvar tetkikleri, patoloji sonuçları, hastalık alt tipleri ve takip süreçleri kaydedildi. Bu verilerin sonucuyla HALP, CONUT, EASIX, SII ,PNI hesaplandı ve de progresyonsuz ve ortalama sağkalımlara etkileri araştırıldı. Bulgular: 75 PTHL hastasının %65,3'ü erkek (n=49) ve %34,7'si (n=26) kadındı. Ortalama tanı yaşları 53,5 ± 13,6 bulundu. %80 (n=60) progresyon görülürken ortanca PFS süresi 10 ay olmuştur.Hastaların %60'ı (n=45) kaybedilmiş olup OS süresi ortanca 44,01 ayolarak kaydedilmiştir. Hastalar WHO-HAEM5'e göre başlıca %32(n=24)'ü Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma (ALCL), %29,3(n=22)'ü Foliküler T hücreli Lenfoma, %14,7(n=11)'si PTHL-NOS olarak gruplandırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Peripheral T-cell lymphomas (PTCL) are aggressive lymphomas with heterogeneous subclasses, accounting for approximately 10% of all lymphomas. We designed this study to determine the prognostic factors influencing disease outcomes and to evaluate the prognostic scoring systems previously used in different hematologic malignancies. Materials and Methods: Patient data of individuals diagnosed with PTCL at Ege University Hospital between January 2013 and December 2023, with a minimum follow-up of six months, were retrospectively analyzed. Demographic data, clinical characteristics, laboratory findings, pathology results, disease subtypes, and follow-up processes were recorded. Based on these data, HALP, CONUT, EASIX, SII, and PNI scores were calculated, and their impact on progression-free and overall survival was investigated. Results: Among the 75 PTCL patients, 65.3% (n=49) were male, and 34.7% (n=26) were female. The mean age at diagnosis was 53.5 ± 13.6 years. Disease progression was observed in 80% (n=60) of patients, with a median progression-free survival (PFS) of 10 months. Mortality was recorded in 60% (n=45) of cases, with a median overall survival (OS) of 44.01 months. According to WHO-HAEM5 classification, the primary subtypes were anaplastic large cell lymphoma (ALCL) in 32% (n=24), follicular T-cell lymphoma in 29.3% (n=22), and PTCL-NOS in 14.7% (n=11).