Yönetim birimi olarak belediyeler ve bütçelerinin analizi
Analysis of municipalities as management units and their budgets
- Tez No: 816968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kalkınmakta olan bütün Ülkeler, topyekün kalkınma hamlelerini başarı ile yürütebilmek için, bir yerel yönetim kuruluşu olan belediyeler örgütünden en üst düzeyde yararlanmayı amaçlamalıdır. Merkezi yönetim, söz konusu amacın gerçekleşmesi için gerekli olan düzenlemeleri sağlıklı bir şekilde ve fazla zaman kaybına neden olmadan yapılmalıdır. Demokrasilerin güçlenmesi için Yerel Yönetim İşlevlerinin çeşitlendirilmesi ve bu işlevlerin gereği gibi yerine getirilebilmesi içinde yeterli derecede mali kaynağın sağlanması gerekli olmaktadır. Türkiye'de eski bir yapıya sahip olan Belediye örgütü, özellikle Cumhuriyet döneminden sonra üzerinde fazlaca konuşulan ve yeni yasal düzenlemelere sahip olan, demokratik yerel yerinden yönetim kuruluşu haline dönüşmüştür. Yapılan tüm yasal düzenlemelerin kuşkusuz hepsinin yeterli düzeyde olduğu tam söylenemez. Özellikle, bir yandan Avrupa topluluğuna tam üye olmak ve Avrupa Ülkeleriyle bir arada yaşamak içim, o ülkelerin Belediye yapılarına ve mali güçlerine uyum sağlayacak yasal düzenlemeler yapılırken, diğer taraftan da Bağımsızlıklarına yeni kavuşan“ Türki”Cumhuriyetlerine örnek olmak açısından da yukarıda beleirtiğimiz düzenlemerin gerçekleştirilmesi zorunlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
All developing countries should aim to benefit from the organization of municipalities, which is a local government organization, at the highest level in order to successfully carry out all-out development moves. The central government must make the necessary arrangements to achieve the goal in question in a healthy way and without causing too much time loss. In order to strengthen democracies, it is necessary to diversify Local Government Functions and provide sufficient financial resources to fulfill these functions properly. The municipality organization, which has an old structure in Turkiye, has turned into a democratic local decentralization organization, which has been talked about a lot, especially after the Republican period, and has new legal regulations. Of course, it cannot be said that all the legal regulations made are at a sufficient level.In particular, in order to become a full member of the European Community and to live together with European Countries, legal regulations are made to adapt to the municipal structures and financial powers of those countries, and on the other hand, it is necessary to carry out the regulations mentioned above in order to set an example for the“Turkic”Republics that have newly gained their independence.