Sevgi Soysal'ın romanlarındaki karakterlerin kişiliklerinin toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of personalities of the characters in Sevgi Soysal's novels in the context of gender
  1. Tez No: 816970
  2. Yazar: DUYGU ÖZ AKDUĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN KÜÇÜKKANCABAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN MELEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın amacı, toplumsal cinsiyet rollerinin ve kalıp yargılarının kişilik üzerindeki etkisini Sevgi Soysal'ın romanlarından seçilen karakterler aracılığıyla belirlenen kişilik kuramları ve toplumsal cinsiyete dair kavramlar yoluyla, incelenmesidir. Bu doğrultuda Sevgi Soysal'ın, Tante Rosa, Yürümek, Yenişehir'de Bir Öğle Vakti, Şafak ve Hoş Geldin Ölüm adlı eserlerinden seçilen Tante Rosa, Ela, Memet, Olcay, Ali, Oya, Mustafa ve Sema karakterleri üzerinden araştırma yürütülmüştür. Karakterlerin kişilik incelemeleri yapılırken Freud'un Psikanalitik Kişilik Kuramı'ndan, Adler'in Bireysel Psikoloji Kuramı'ndan ve Horney'in Nevrotik İhtiyaçlar Kuramı'ndan ve temel kaygı kavramından faydalanılmıştır. Araştırmada doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada betimsel içerik analizi yapılmıştır. MAXQDA Analytics Pro 2022 programında, betimleyici kodlar ve örüntü kodları oluşturulmuştur. Bulgular“kod bulutu”ile sunulmuştur. Araştırmanın kodları oluşturulurken, kişilik yapısına ve toplumsal cinsiyete ilişkin kavramlar kullanılmıştır. Ulaşılan bulgular sonucunda toplumsal cinsiyete ilişkin, toplum baskısının, kadınlık ve erkeklik rollerinin her iki cinsiyetin kişilik gelişiminde etki alanına sahip olduğu görülmüştür. Kişiliğe ilişkin kavramlardan bilinçaltının, idealize edilmiş benlik imgesinin, aşağılık duygusunun ve yaşam üslubunun öne çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the impact of gender roles and stereotypes on personality through characters chosen from Sevgi Soysal's novels, in the light of selected personality theories and concepts related to gender. This research has been carried out on the characters Tante Rosa, Ela, Memet, Olcay, Ali, Oya, Mustafa, and Sema, selected from the works of Sevgi Soysal, named“Tante Rosa,”“Yürümek (Walking)”,“Yenişehir'de Bir Öğle Vakti (Noontime in Yenişehir)”,“Şafak (Dawn)”, and“Hoş Geldin Ölüm (Welcome Death)”. The character analyses are based on Freud's Psychoanalytic Personality Theory, Adler's theory of Individual Psychology, and Horney's Theory of Neurotic Needs and concept of Basic Anxiety. Document review method and descriptive content analysis is used in the research. MAXQDA Analytics Pro 2022 software is employed to create descriptive codes and pattern codes. The findings are presented using a“code cloud.”During the research the codes are generated based on concepts related to personality and gender. Findings indicate that social oppression and traditional gender roles have an influence on the personality development of both genders. The subconscious, idealized self-image, feelings of inferiority, and lifestyle are observed to stand out among the personality concepts.