Türkiye'nin farklı bölgelerinde yayılış gösteren Sclerodermataceae corda (1842) üyelerinin moleküler filogenisi
Molecular phylogeny of Sclerodermataceae corda (1842) members distributed in different regions of Turkey
  1. Tez No: 816979
  2. Yazar: AMIR SAGHAFIAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOÇ, PROF. DR. ILGAZ AKATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Makrofunguslar çıplak gözle görülebilen fruktifikasyon yapıları oluşturan organizmalar grubudur. Bu organizmaların yenilebilir formları olduğu gibi oldukça zehirli formları da mevcuttur. Makrofunguslar denilince akla Basidiomycota ve Ascomycota üyeleri gelmektedir. Bu araştırmanın konusunu oluşturan Sclerodermataceae üyeleri Basidiomycota içinde Boletales takımı içerisinde değerlendirilmektedir. Ancak söz konusu familyanın taksonomik durumuna ilişkin hem familya seviyesinde hem de içerdiği cins ve türleri bakımından belirsizlikler hala devam etmektedir. Yakın zamana kadar fenotipik olarak değerlendirilen ilişkiler günümüzde gelişen moleküler ve filogenetik teknikler sayesinde moleküler filogenilerle değerlendirilmektedir. Ayrıca bu tip organizmalarla ilgili fungoryum materyalleri giderek önem kazanmakta ve bunların moleküler filogenilerle yeniden değerlendirilmesi güvenilir veriler oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacını da bu değerlendirme oluşturmuştur. Sonuçta ülkemizin değişik bölgelerinde toplanan örnekler yukarıda belirtilen metodolojiye göre değerlendirilerek K01'in (ve diğerleri) Sc. verrucosum , K07'nin (ve diğerleri) ise Sc. meridionalr , K11'in (ve diğerleri) ise Sc. geaster, K15'in (ve diğerleri) ise Sc. citrinum , K18'in (ve diğerleri) ise Sc. cepa , K21'in (ve diğerleri) ise Sc. bovista ve K21'in (ve diğerleri) ise Sc. areolatum ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Macrofungi are a group of organisms that form fructification structures visible to the naked eye. These organisms have edible forms as well as highly toxic ones. When mentioning macrofungi, members of Basidiomycota and Ascomycota come to mind. The members of the Sclerodermataceae, which are the subject of this study, are evaluated within the Boletales order in Basidiomycota. However, uncertainties still persist regarding the taxonomic status of this family both at the family level and in terms of the genera and species it contains. Relationships that were evaluated phenotypically until recently are now assessed with molecular phylogenies thanks to advanced molecular and phylogenetic techniques. Moreover, fungal materials related to these types of organisms are becoming increasingly important, and their re-evaluation with molecular phylogenies is producing reliable data. The aim of our study was to conduct this evaluation. As a result, samples collected from different regions of our country have been evaluated according to the aforementioned methodology. It was shown that K01 (and others) is related to Sc. verrucosum, K07 (and others) to Sc. meridionalr, K11 (and others) to Sc. geaster, K15 (and others) to Sc. citrinum, K18 (and others) to Sc. cepa, K21 (and others) to Sc. bovista, and K21 (and others) to Sc. areolatum.