Bilgisayar destekli öğretim için özel ders türünde bir ders yazılımının hazırlanması - uygulanması ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Preparation, application and evaluation of a tutorial for computer aided instruction
  1. Tez No: 81698
  2. Yazar: İSMET KEBAPÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
236 ÖZET Bu araştırma ; bilgisayar destekli öğretimde kullanılmak üzere; ders yazılımı hazırlama ilke ve tekniklerinden yararlanarak, özel ders türünde eğitsel nitelikli bir ders yazılımı hazırlama, uygulama ve uygulama sonuçlarını değerlendirme çalışmalarını kapsamaktadır. Genel tarama ve deneme öncesi model içerisinde yürütülen bu araştırmada; Endüstri Meslek ve Yapı Meslek Liseleri, Tesisat Teknolojisi Bölümü, X. sınıf Meslek Bilgisi dersi“kat kaloriferi”ünitesinin bilgisayarla öğretimi amacıyla; Deluxe Paint Animation programı ve Linkway yazarlık sistemi kullanılarak bir ders yazılımı hazırlanmıştır. Ders yazılımının eğitsel niteliğinin uzmanlar tarafından değerlendirmesi amacıyla, Numanoğlu (1992) tarafından geliştirilen, geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan, amaç, içerik, yöntem, öğretim, değerlendirme, kullanım kolaylığı, ekran düzeni, genel özellikler ve yazılı belgeler başlıkları altında toplam 110 ölçütten oluşan değerlendirme formu kullanılmıştır. Değerlendirme formundaki tüm ölçütlerin; bilgisayar destekli öğretimde farklı amaçlar için farklı türde yazılımların hazırlanması nedeniyle, her ölçütün karşısına;“Yeterli”,“Kısmen Yeterli”,“Yetersiz”seçeneklerine ilave olarak“bu ölçek bu yazılımın değerlendirilmesine uygun değil”anlamına gelen U.D. seçeneği konarak 3'lü Likert tipi bir ölçme aracı hazırlanmıştır. Yazılımın eğitsel niteliğinin değerlendirilmesi amacıyla; ders yazılımı, kullanma kılavuzu ve değerlendirme formu ile birlikte Ankara'daki Endüstri Meslek ve Yapı Meslek Liselerindeki konu alanı uzmanları ile Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde görev yapan uzmanlardan oluşan 23 kişilik uzman grubunun görüşüne sunulmuştur.237 Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede; 106 ölçüt bu ders yazılımını değerlendirmede uygun bulunmuş, bu ölçütlere göre, yazılım; 1 ölçüt açısından yetersiz, 3 ölçüt açısından kısmen yeterli, 102 ölçüt açısından ise yeterli bulunmuştur. Uzman görüşlerine göre, hazırlanan ders yazılımı; amaç, içerik, yöntem, öğretim, kullanım kolaylığı, ekran düzeni, genel özellikler ve yazılı belgeler öğeleri açısından eğitsel nitelikleri yeterli ölçüde taşımaktadır. Ders yazılımının denenmesini içeren ve araştırmanın deneme modeli içersinde yürütülen aşamasında; verilerin toplanması amacıyla, ders yazılımının hazırlanması sırasında geliştirilen, bilişsel alanın öğrenme düzeylerine uygun olarak hazırlanan 25 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan başarı testi (öntest- sontest) kullanılmıştır. Hazırlanan ders yazılımı; 1997-1998 öğretim yılında, Ankara Yapı Meslek ve İnşaat Teknik Lisesi Tesisat Teknolojisi Bölümü X. sınıfları arasından seçilen 2-F sınıfında öğrenim gören 29 öğrenciye uygulanmış ve yazılımın öğretim etkinliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Deneklerin; yazılımın uygulanmasından önce yapılan öntest ile yazılım uygulanmasından sonra yapılan sontest puanları arasındaki fark SPSS (The Statistical Package for The Social Sciences) istatistik programı kullanılarak çözümlenmiş, yapılan çözümlemede öntest ve sontest puanlarının aritmetik ortalamaları arasında sontest'in lehine fark olduğu görülmüştür. Ortalamalar arasındaki fark, T-testi sonuçlarına göre 0.05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Bu bulgular; hazırlanan yazılımın, bilgisayar destekli öğretimde kullanılabileceği, öğretmede başarılı olduğu ve eğitsel nitelikleri taşıdığı şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
238 ABSTRACT This research has covered those processes of preparation, application and evaluation of a tutorial designed to be used in computer aided instruction through the use of instructional software preparation techniques and principles. In this research conducted within a general review and pre-test model, an instructional software was developed using Deluxe Paint Animation program and Linkway authorware. Software was designed to be utilized for teaching“Central Heating System”unit of a course named“Vocational Knowledge”taught at the 10th grade of Vocational High Schools. In order to allow a specialized evaluation of this software in terms of its instructional efficiency, there has been used an evaluation form of a total of 110 criteria which was developed by Numanoğlu (1992) and proved efficient, which was classified under those titles of objective, content, methodology, instruction, evaluation, ease of use, screen design, general features and documentation. A triple Likert-type measurement tool was developed, consisting of“Sufficient”,“Partially Sufficient”, and“Not Sufficient”for each criterium. The tool also consisted of an“N/A”option for those features not applicable for evaluation in view of the fact that different types of software may be available for different types of goals in computer aided instruction. In order to ensure and efficient assessment of the software, software, users' manual and evaluation form were submitted for comments of a group of experts comprised of 23 people from Schools of Education and Vocational High Schools located at Ankara.239 Review and assessment of this group of experts has shown that 106 of total 100 criteria were adequate for evaluating this software. According to those 106 criteria, this software was considered“not sufficient”in terms of one (1) criterium,“partly sufficient”in terms of three (3) criteria, and“sufficient”in terms of the remaining 102 criteria. From the point of view of the experts, this instructional software have enough instructional features in terms of objective, content, methodology, ease of use, screen design, general features and documentation. For this period of software testing model, there has been utilized a multiple choice achievement test (pretest-posttest) of 25 questions prepared during the development of instructional software to obtain data in accordance with learning level of the cognitive field. This instructional software was applied by 29 students at 2-F class among the 10th grades of System Technology Department of Ankara Construction Vocational High School in 1997-1998 academic year, in order to supplement the evaluation of software in terms of instructional efficiency. Difference between those scores obtained during the pretest and posttest was analyzed using the SPSS (The Statistical Package for the Social Sciences) program and it was seen that results were in the favor of those scores obtained during the posttest. According to the results of T-test, difference between means was determined meaningful at 0.05 level. These findings was interpreted such that the instructional software developed could be used in computer aided instruction, that it was successful at learning, and that it carried the necessary instructional features. '"^^^ySîrME»KK