W. A. Mozart'ın k.218 no.4 keman konçertosu'nun keman çalma teknikleri ve icra bakımından incelenmesi
Analysis of W. A. Mozart's k.218 no.4 violin concerto in terms of violin playing techniques and performance
- Tez No: 816993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA DELİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Klasik müzik tarihinin en önemli bestecilerinden birisi olan Wolfgang Amadeus Mozart, hemen hemen bütün müzik türlerinde eserler yazmış ve çağdaşlarını etkilemeyi başarmıştır. Otuz beş yıllık ömrüne altı yüzden fazla eser sığdıran besteci, Klasik Dönem'e damgasını vurmuştur. Bu araştırmanın amacı, W. A. Mozart'ın K.218 No.4 Keman Konçertosu'nun form özelliklerinin tespit edilerek icracılar tarafından anlaşılır ve güzel bir biçimde yorumlanmasını sağlamak adına icracılara yönelik öneriler sunmaktır. Araştırmada, öncelikle W. A. Mozart'ın hayatı, müzikal anlayışı, eserleri hakkında bilgiler verilmiş sonrasında ise K.218 No.4 Keman Konçertosu form analizi, keman çalma teknikleri ve icra bakımından incelenmiştir. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; bu çalışmanın konçertoyu yorumlayacak olan icracılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Wolfgang Amadeus Mozart, one of the most important composers in the history of classical music, wrote works in almost all musical genres and managed to influence his contemporaries. The composer, who fit more than six hundred works into his thirty-five years of life, left his mark on the Classical Period. The aim of this study is to determine the formal characteristics of W. A. Mozart's K.218 No.4 Violin Concerto and to offer suggestions for the performers in order to ensure that it is interpreted by the performers in an understandable and beautiful way. In the study, firstly, information about W. A. Mozart's life, musical understanding and works were given and then K.218 No.4 Violin Concerto was analyzed in terms of form analysis, violin playing techniques and performance. Descriptive method was used in the research. According to the findings obtained as a result of the research; it is thought that this study will contribute to the performers who will interpret the concerto.