Sağlık çalışanlarının dış göç hareketliliği: Nitel bir çalışma
Outward migration mobility of healthcare workers: A qualitative study
- Tez No: 816997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Amaç: Bu çalışma kapsamında yurt dışına göç etmiş sağlık çalışanlarının gitme sebeplerinin araştırılması, süreçte ne gibi zorluklar yaşadıklarının tespit edilmesi, motivasyonlarının belirlenmesi ve bu bağlamda sağlık çalışanlarının göç etmesine sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma nitel araştırma yöntemi ile tasarlanmış ve fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda Türkiye'den yurt dışına göç etmiş 25 sağlık çalışanı (hekim ve hemşire) ile video konferans yoluyla görüşmeler sağlanmış, 324 sayfa veri elde edilmiş ve elde edilen veriler MAXQDA programı ile tematik analize tabi tutulmuştur. Bulgular: Ulaşılan bulgular sonucunda, göç fikrinin doğuşu, iten ve çeken sebepler, göç sürecinde ve sonrasında yaşanan zorluklar, göç sonrasına dair gözlemler ve göç fikrinin batışına dair düşünceler şeklinde beş ana tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar kapsamında göçe teşvik eden itici ve çekici sebeplere, göç kararı alırken yaşanan tereddütlere, göç sürecinde yaşanan zorluklara, göç sonrası gözlemlenen farklılıklara ve geri dönüşe yönelik bakış açılarına yer verilmiştir. Sonuç: Çalışma kapsamında ulaşılan bulgular, göç kararını etkileyen birçok farklı faktörün olduğunu göstermektedir. Bulgular kısmında detaylı bir şekilde ele alınan faktörler incelendiğinde uluslararası göç hareketliliğini yönetebilmek adına stratejik planlama ve politikaların etkili olabileceği düşünülmektedir. Önleyici politikaların benimsenip uygulanabilmesi için ise göç hareketini tetikleyen faktörlerin politika yapıcılar tarafından iyi anlaşılması gerekmektedir. Yapılacak çalışmalarla sadece yerli sağlık çalışanlarının elde tutulması değil aynı zamanda yurt dışından gelebilecek potansiyel sağlık çalışanlarının da teşviki sağlanmalıdır. Olası çözüm önerilerine sonuç kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the reasons behind the migration of healthcare workers to foreign countries, identify the challenges they face during the process, determine their motivations, and propose solutions to eliminate the factors that lead healthcare workers to migrate. Materials and Methods: The research employed a phenomenological design, which is a qualitative research method. In line with the defined objective, interviews were conducted via video conferencing with 25 healthcare workers (physicians and nurses) who migrated from Turkey to foreign countries. The data obtained were analyzed using the MAXQDA software program. Results: As a result of the findings, five main themes emerged as the birth of the idea of migration, the push and pull reasons, the difficulties experienced during and after the migration, observations after the migration, and thoughts about the collapse of the idea of migration. Within the scope of these themes, the push and pull factors that encourage migration, the hesitations experienced in making the decision to migrate, the difficulties experienced in the migration process, the differences observed after migration and the perspectives on return are included. Conclusion: The findings of the study indicate that there are various factors influencing the decision to migrate. When examining the factors discussed in detail in the results section, it is believed that strategic planning and effective policies could manage international migration movements. To adopt and implement preventive policies, it is essential for policymakers to have a good understanding of the factors that trigger migration. The efforts should not only focus on retaining domestic healthcare workers but also on incentivizing potential healthcare workers from abroad. Possible solutions and recommendations are presented in the conclusion section.