Yaban keçisi (Capra aegagrus) habitat uygunluk modellemesi; Kumluca yöresi örneği
Wild goat (Capra aegagrus) habitat suitability modeling; Kumluca region example
- Tez No: 817009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SÜEL, DOÇ. DR. ÖZDEMİR ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yaban hayatı, doğal ortamlarda yaşayan vahşi hayvanların ve bitkilerin toplamıdır. Bu alanlar genellikle insan müdahalesinden uzak, doğal ekosistemlerdir. Yaban hayatı, dünyadaki biyolojik çeşitlilik ve ekosistemlerin önemli bir parçasıdır. Yaban hayatının ana özelliği, canlıların doğal yaşam alanlarında serbestçe dolaşabilmesi ve beslenmesidir. Bu alanlar, ormanlar, çayırlar, çöl ve dağlık bölgeler gibi farklı habitatlardan oluşabilir. Her habitat, kendine özgü bitki ve hayvan türleriyle zenginleşir. Çalışmaya konu olan yaban keçisi (Capra aegagrus) da ülkemiz için önemli bir yaban hayvanı türüdür. Çalışma kapsamında bu türün potansiyel dağılım modellemesi gerçekleştirilmiştir. Modelleme yöntemi olarak sadece var verileri ile çalışan MaxEnt yöntemi tercih edilmiştir. Modelleme süreci sonunda hedef tür için elde edilen modelin AUC değeri 0.937 olmuştur. AUC değerine göre model başarılı bir model olarak nitelendirilmektedir. Modelin elde edilmesinin ardından yine hedef türün çalışma alanı içerisindeki potansiyel dağılım alanları haritalandırılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wildlife refers to the total of wild animals and plants living in natural habitats. These areas are generally untouched by human intervention and consist of natural ecosystems. Wildlife is an essential component of global biodiversity and ecosystems. The main characteristic of wildlife is the ability of organisms to freely roam and feed in their natural habitats. These habitats can include forests, grasslands, deserts, and mountainous regions, each enriched with their own unique species of plants and animals. The Wild Goat (Capra aegagrus), which is the subject of this study, is an important wildlife species in our country. Within the scope of the study, potential distribution modeling of this species was conducted. The MaxEnt method, which works only with presence data, was preferred as the modeling method. At the end of the modeling process, the obtained model for the target species had an AUC value of 0.937. Based on the AUC value, the model is considered successful. Following the acquisition of the model, potential distribution areas within the study area for the target species were mapped and presented.