Kimya öğretmen adaylarının 'Rezonans', 'Tautomeri' ve 'Hiperkonjugasyon' konusundaki sınıflandırmalarının kart sıralama tekniği ile incelenmesi
An investigation on pre-service chemistry teachers' classification in the subject of 'Resonance', 'Tautomer', 'Hyperconjugation' by using card sorting technique
- Tez No: 817010
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ŞENDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kimya öğretmen adaylarının organik kimya derslerinde anlamakta zorlandıkları konularının başında rezonans, tautomeri ve hiperkonjugasyon konuları gelmektedir. Bu açıdan organik kimyadaki bu üç temel kavramın anlamlı bir şekilde yapılandırılması, organik kimyadaki pek çok tepkime ve mekanizmanın da ezberlenmesi yerine anlamlı öğrenilmesine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle bu kavramların özellikle kimya öğretmen adayları tarafından nasıl sınıflandırıldığı, bu süreçte hangi özelliklerin dikkate alındığının ve ne tür öğrenme zorluklarının olduğunun belirlenmesi organik kimya derslerinde anlamlı öğrenme ortamlarının oluşturulması için önem taşımaktadır. Bu çalışma ile Ege bölgesindeki bir Eğitim Fakültesinin Kimya Öğretmenliği Lisans programında eğitiminde öğrenim gören kimya öğretmen adaylarının rezonans, tautomeri ve hiperkonjugasyon konularını nasıl sınıflandırdıkları ve bunları nasıl tanımladıklarının ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda 2021-2022 akademik yılında Ege bölgesindeki bir Eğitim Fakültesinin Kimya Öğretmenliği Lisans programında öğrenim gören ve Organik Kimya I dersini alan 20 öğretmen adayıyla bir durum çalışması yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak rezonans, tautomeri ve hiperkonjugasyon ile ilgili 3 farklı soru tipine göre hazırlanmış sıralama kartları ve sesli görüşme tekniği protokolüne göre yürütülen görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmada hem sıralama kartlarından hem de görüşmeden elde edilen veriler içerik ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Sıralama kartlarından elde edilen verilerin analiz sonuçları öğretmen adaylarının rezonans, tautomeri ve hiperkonjugasyon kavramlarını sınıflandırmada ağırlıklı olarak kısmen doğru kategorisinde yer aldıkları; bu moleküllere ait gösterimleri yaparken özellikle kıvrık oku anlamlandıramadıkları için yapıyı tam olarak çizemedikleri belirlenmiştir. Görüşmeden elde edilen bulgulardaysa öğretmen adaylarının rezonans kavramını daha çok yapı izomerisi olarak aldıkları, tautomeri kavramını rezonans ve hiperkonjugasyon olarak sınıflandırdıkları, hiperkonjugasyon kavramını ise sigma bağı elektronlarını dikkate almadan rezonans olarak kabul ettikleri belirlenmiştir. Araştırmada ortaya çıkan bir diğer önemli bulgu ise öğretmen adaylarının rezonans ile ilgili moleküllerde rezonans oku yerine denge okunu, tautomeri de ise ürünler yönüne doğru tek yönlü oku, hiperkonjugasyonda ise rezonansta olduğu gibi denge okunu kullandıkları belirlenmiştir. Öğretmen adaylarıyla yapılan görüşmeden elde edilen verilerde de çoğu için bu ok gösterimlerinin büyük bir anlam ifade etmediği belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen tüm bu veriler ışığında kimya eğitimcilerine ve organik kimya eğitimcilerine çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Resonance, tautomery and hyperconjugation are the main topics that pre-service chemistry teachers' have difficulty in understanding in organic chemistry courses. In this respect, meaningful structuring of these three basic concepts in organic chemistry will contribute to the meaningful learning of many reactions and mechanisms in organic chemistry instead of memorizing them. For this reason, it is important to determine how these concepts are classified, especially by pre-service chemistry teachers, what features are taken into account in this process and what kind of learning difficulties there are in order to create meaningful learning environments in organic chemistry lessons. With this study, it is aimed to reveal how pre-service chemistry teachers studying in Chemistry Teaching Program of an Education Faculty in the Aegean region classify resonance, tautomery and hyperconjugation and how they complete them. In this context, a case study was conducted with 20 pre-service teachers who took the Organic Chemistry I course in the Chemistry Teaching Program of an Education Faculty in the Aegean region in the 2021-2022 academic year. In the research, card sorting prepared according to 3 different question types related to resonance, tautomery and hyperconjugation and interview questions conducted according to the think-aloud technique protocol were used as data collection tools. In the research, the data obtained from both the card sorting and the interview were analyzed as content and descriptive. The results of the analysis of the data obtained from the card sorting showed that the pre-service teachers were mostly in the partially correct category in classifying the concepts of resonance, tautomery and hyperconjugation; It was determined that while making the representations of these molecules, they could not draw the structure precisely because they could not make sense of the curved arrow. In the findings obtained from the interview, it was determined that the pre-service teachers took the concept of resonance more as a structural isomer, classified the concept of tautomer as resonance and hyperconjugation, and accepted the concept of hyperconjugation as resonance without considering the sigma bond electrons. Another important finding that emerged in the research was that the pre-service teachers used the balance arrow instead of the resonance arrow in the molecules related to resonance, the one-way arrow in the tautomery towards the products, and the balance arrow in hyperconjugation as in resonance. In the data obtained from the interviews with the pre-service teachers, it was determined that these arrow indications do not mean much for most of them. In the light of all these data obtained from the research, various suggestions were made to chemistry educators as well as organic chemistry educators.