Obeziteye yönelik kamusal politikaların değerlendirilmesi
Evaluation of public policies on obesity
- Tez No: 817008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DURUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın konusu“Obezite Vergisi ve Vergi Algısı”üzerinedir. Çalışma, obezitenin tanımı, teşhisi, görülme sıklığı, sebep olan faktörler ve sonuçları gibi temel bilgilerle başlamaktadır. Ardından obezitenin tedavi yöntemleri ve korunma yolları ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise devletin obeziteyle mücadeledeki rolü incelenmektedir. Bu kapsamda, obeziteye devlet müdahalesinin gerekçeleri ve uygulanan kamusal politikalar ve araçlar açıklanmaktadır. Üçüncü bölüm, obeziteyle mücadelede başvurulan vergi uygulamalarını ele almaktadır. Yağ vergisi, şeker soda ve abur-cubur vergisi örnekleri üzerinden incelenmektedir. Obezite vergisinin obezite kontrolündeki etkileri ve sağlıklı beslenmeyle ilişkisi tartışılmaktadır. Ayrıca, günah vergileri ve obezite arasındaki ilişki, obezite vergisinin avantajları ve dezavantajları da değerlendirilmektedir. Çalışmanın son bölümlerinde ise obezite vergisinin Türkiye'de uygulanabilirliği üzerine odaklanılmaktadır. Türkiye'de vergi algısı ve obezite konusu ele alınarak, obezite vergisinin bireyler üzerindeki etkisi incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular özetlenerek öneriler sunulmaktadır. Bu çalışma, obezite vergisi ve vergi algısı konusunda kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Obeziteyle mücadelede devletin rolü, vergi uygulamalarının etkisi ve obezite vergisinin avantajları ve dezavantajları üzerine detaylı bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki vergi algısı ve obezite durumu da değerlendirilmektedir. Çalışmanın sonuçları, obeziteyle mücadelede vergi politikalarının önemini vurgulayarak, ilgili paydaşlara öneriler sunmaktadır. Kamusal finansmanın en önemli kaynağı olan vergiler, sağlık politikasında araç olarak da kullanılabilirler. Birçok ülke yakın zamanda alkolsüz içecekler, tatlılar, çikolata, dondurma ve diğer sağlıksız ürünler gibi belirli gıda maddelerine vergi getirmek veya genellikle mali ve sağlık yararlarını birleştirmeyi amaçlayan gıdaları artırmak için yasalar çıkarmıştır. Bu yasalardan olan gıda vergilerinin tüketimi etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is on“Obesity Tax and Tax Perception”. The study begins with basic information such as the definition, diagnosis, incidence, causative factors and consequences of obesity. Then, treatment methods and prevention methods of obesity are discussed. In the second part, the role of the state in the fight against obesity is examined. In this context, the reasons for the state intervention in obesity and the public policies and tools applied are explained. The third chapter deals with the tax practices applied in the fight against obesity. Examples such as oil tax, sugar tax, soda tax and junk food tax are examined. The effects of obesity tax on obesity control and its relationship with healthy nutrition are discussed. In addition, the relationship between sin taxes and obesity, the advantages and disadvantages of obesity tax are also evaluated. In the last parts of the study, the applicability of obesity tax in Turkey is focused. The perception of tax in Turkey and the subject of obesity are discussed and the effect of obesity tax on individuals is examined. In the conclusion part, the findings are summarized and suggestions are presented. This study provides a comprehensive review of the obesity tax and tax perception. It provides detailed information on the role of the state in the fight against obesity, the effect of tax practices, and the advantages and disadvantages of obesity tax. In addition, tax perception and obesity situation in Turkey are also evaluated. The results of the study emphasize the importance of tax policies in the fight against obesity and offer suggestions to relevant stakeholders. Taxes, which are the most important source of public finance, can also be used as a tool in health policy. Many countries have recently passed laws to tax certain foodstuffs, such as soft drinks, sweets, chocolate, ice cream, and other unhealthy products, or to increase foods, often aimed at combining financial and health benefits. It is thought that food taxes, one of these laws, may affect consumption.