Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bölgesindeki doğrudan yabancı yatırımı etkileyen faktörler
Factors affecting foreign direct investment in the association of Southeast Asian Nations (ASEAN) region
- Tez No: 817018
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Doğrudan yabancı yatırım, evrensel olarak ekonomik kalkınmanın çok önemli bir bileşeni olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bölgesindeki doğrudan yabancı yatırım (DYY) girişlerini etkileyen faktörlerin anlaşılması kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, 2012-2021 yılları arasındaki on yıllık bir süre boyunca ASEAN bölgesindeki doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörleri araştırılmaktadır. Çeşitli ekonomik, politik ve sosyal değişkenlerin ASEAN ülkelerindeki DYY girişleri üzerine olan etkisini, Panel Veri Analizini yoluyla araştırılmıştır. Çalışmanın bulguları, farklı değişkenlerin ASEAN bölgesindeki DYY üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. GSYH'deki artışın DYY üzerinde olumlu bir etkisi vardır. GSYH'deki artışların, yabancı yatırımların da artmasına katkıda bulunduğu görülmektedir. Aksine, döviz kurunun DYY üzerinde önemli bir etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır, yani döviz kurlarının yabancı yatırımları etkilemediği anlaşılmaktadır. Ek olarak, doğal kaynakların varlığının DYY üzerinde olumsuz bir etkiye bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu da bölgedeki doğal kaynak seviyesi arttıkça DYY'nin azalma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, altyapının DYY üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Elde edilen bulgular, gelişmiş altyapının önemli miktarda yabancı yatırım çekme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Ayrıca, işgücünün DYY ile olumlu bir ilişkisi vardır, bu da büyük ve daha vasıflı bir işgücünün yabancı yatırım girişlerini artırdığını ifade eder. Öte yandan, yolsuzluğun DYY üzerinde önemli bir etkisi olmadığı bulunmuştur, yolsuzluk seviyelerindeki değişikliklerin yatırımlar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı gösterilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, ASEAN bölgesine DYY girişlerini artırmak isteyen politika yapıcılar ve yatırımcılar için önem arz etmektedir. Doğrudan yabancı yatırımları teşvik etmek amacıyla, politika yapıcılar ekonomik büyümeyi teşvik etmek, işgücü becerilerini geliştirmek ve güçlü altyapılar oluşturmak için önlemler almaya odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment (FDI) is universally acknowledged as a crucial component of economic development. Thus, understanding the factors affecting FDI inflows in the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) region is critical. This study investigates the factors influencing FDI in the ASEAN region over a period of ten years from 2012-2021 It uses Panel Data Analysis as the primary methodology to explore the effect of various economic, political, and social determinants on FDI inflows into ASEAN. The study's findings highlight the effects of different variables on FDI in the ASEAN region. A rise in GDP has a positive impact on FDI, showing that a greater percentage of GDP contributes to increasing foreign investment. On the contrary, the exchange rate has no significant effect on FDI, implying that exchange rates do not appear to influence foreign investment. In addition, the presence of natural resources has a negative impact on FDI. This means that as the level of natural resources increases in the region, it tends to discourage FDI. However, infrastructure is demonstrated to have a positive impact on FDI, showing that enhanced infrastructure tends to draw a significant amount of foreign investment. Also, the labor force has a positive association with FDI, suggesting that a large and more skilled workforce increases foreign investment inflows. On the other hand, corruption has no significant impact on FDI, indicating that changes in its levels do not have a statistically significant effect on foreign investment. The results of these studies are crucial to policymakers and investors looking to increase FDI inflows into the ASEAN region. To encourage foreign direct investment, policymakers must concentrate on stimulating economic growth, developing infrastructures, and strengthening the labor force's competencies.