11-14 yaş grubundaki öğrencilerin çeviklik ve anaerobik testlerindeki performansına lateralitenin etkisi
Investigation of the effect of lateralization on the performance of 11-14 years old students in agility and anaerobic tests
- Tez No: 817020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN YAVUZ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Lateralite günümüzde önemi her geçen gün artan ve küçük yaş kategorilerinde daha fazla tekrar edilen bir kavram olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada farklı yaş kategorilerinde yer alan İlköğretim 2. Kademe öğrencilerinin Anaerobik ve Çeviklik testlerindeki performansına Lateralitenin etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Muş ili 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Öğrenime aktif olarak devam eden ve Beden Eğitimi ve Spor derslerine katılan 10-14 yaş grubu 53 gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya 35 sağ ve 18 solak toplamda 53 öğrencinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Bu katılımcıların 30'u kız 23'ü erkek öğrencidir. Araştırma grubuna önce el tercihi belirlemek için Lateralizasyon anketi uygulatılmıştır. Daha sonra araştırma grubuna T testi ve Rast testleri uygulatılmıştır. Yapılan bu çalışmada tüm İstatistiksel hesaplamalar SPSS 21 paket programı ile yapılmıştır. Araştırma bulgularında 11-14 yaş grubu ilköğretim öğrencilerinin el kullanma tercihlerine göre yorgunluk indeks düzeylerinde sağ el kullananlar lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Öğrencilerin cinsiyet değişkenine göre kadınlar lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Sınıf değişkenine göre anaerobik kapasitelerinde 8. Sınıflar lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Aynı zamanda korelasyon sonuçlarına göre Lateralite ile maksimum güç, Minimum güç, Anaerobik kapasite ve yorgunluk indeksi arasında zayıf yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer çeviklik testlerinde gruplar arası karşılaştırmada istatiksel bakımdan anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak sağlakların yorgunluk indeksinde avantaj sağladıkları, cinsiyet değişkenine göre kadınların erkeklere göre daha iyi performans gösterdikleri, sınıf değişkenine göre Anaerobik parametrelere bakıldığında 8. Sınıflar lehine olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Laterality continues to be a concept whose importance increases day by day and is repeated more and more in younger age categories. The aim of this study is to examine the effect of laterality on the performance of Primary School 2nd Level students in different age categories in Anaerobic and Agility tests. Descriptive research method, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study consisted of 53 volunteer students aged 10-14 years who actively continued their education and participated in Physical Education and Sports classes in the 2021-2022 academic year in Muş province. A total of 53 students, 35 right-handed and 18 left-handed, participated in the study. Of these participants, 30 were female and 23 were male. The research group was first administered the Lateralization questionnaire to determine hand preference. Then T test and Rast tests were applied to the research group. In this study, all statistical calculations were made with SPSS 21 package program. In the research findings, a significant difference was observed in favor of right-handers in the fatigue index levels of 11-14 age group primary school students according to their hand use preferences. According to the gender variable of the students, a significant difference was observed in favor of women. There was a significant difference in favor of 8th graders in anaerobic capacity according to the grade variable. At the same time, according to the correlation results, it was determined that there was a weak significant relationship between laterality and maximum power, minimum power, anaerobic capacity and fatigue index.There was no statistically significant difference between the groups in other agility tests. As a result, it was seen that right-handers had an advantage in the fatigue index, females performed better than males according to the gender variable, and when the anaerobic parameters were examined according to the class variable, it was seen that 8th graders were in favor.