Ektopik gebelik nedeniyle metotreksat uygulanan hastaların over rezervlerinin değerlendirilmesi
Ektopi̇k gebeli̇k nedeni̇yle metotreksat uygulanan hastalarin over rezervleri̇ni̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 817051
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ektopik gebelik nedeniyle tek doz metotreksat (MTX) uygulanan hastalarda tedavinin over rezervi üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde ektopik gebelik tanısı konulan ve kriterlere uygun olan hastalar prospektif olarak dahil edildi. Hastaların sosyodemografik ve klinik verileri kaydedildi. Daha sonra uygun hastalara intramuskuler (İM) MTX 50mg/m2 dozunda uygulandı. Dördüncü ve 7. günler arası serum ß-hCG konsantrasyonunda %15'lik bir düşüş olan hastalarda tek doz MTX tedavisi yeterli kabul edildi. Daha sonra ß-hCG seviyeleri negatif (5U/ml) hale gelene kadar haftalık ß-hCG takipleri yapıldı. Tüm hastalardan tedaviye başlamadan önce serum ß-hCG, tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri çalışıldı. Over rezervinin değerlendirilmesi için follikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinize edici hormon (LH), östradiol (E2), antimülleryan hormon (AMH) düzeyleri araştırıldı. Tedaviden 6 ay sonra over rezerv testleri tekrarlandı. Tedavi öncesi ve tedaviden 6 ay sonra kaydedilen bu değerler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma periyodunda belirtilen kriterleri sağlayan 34 ektopik gebelik tanılı hasta değerlendirmeye alındı. Hastaların yaş ortalaması 28.29±5.33 (17- 41), gravida 2.88±1.49, parite 1.03±0.90, VKİ (vücut kitle indeksi) 27.08±6.14, ektopik gebelik odak boyutu 2.32±0.82 cm, başlangıç β-hCG 1581.05±1656.41 mUI/mL idi. Hastalara MTX tedavisi uygulanmadan önceki AMH değerleri 3.54±2.08 ng/ml ve FSH değerleri 2.55±2.55 mlU/ml olarak bulundu. MTX tedavisinden 6 ay sonra bakılan AMH değerleri 3.70±2.15 ng/ml ve FSH değerleri 5.76±2.12 mlU/ml olarak bulundu. Tedavi öncesi ve tedaviden 6 ay sonraki serum AMH(p>0.488) değerleri için yapılan istatistiksel karşılaştırmada anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Ektopik gebelik tedavisi için yapılan tek doz MTX uygulamasının yukarıda belirtilen parametrelere göre ölçülen over rezervi üzerine anlamlı etkisi bulunmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of single dose methotrexate (MTX) treatment for ectopic pregnancy on ovarian reserve. Materials and Methods: Eligible patients who were diagnosed with ectopic pregnancy at our institution's obstetrics and gynecology department were prospectively included in the study. Sociodemographic and clinical data of the study patients were recorded. The eligible patients were treated with 50mg/m2 MTX intramuscularly (IM). The single dose MTX treatment was inferred as effective in patients with a 15% decrease in ß-hCG concentrations between treatment days 4 and 7. ß-hCG levels were then measured weekly until a negative value (<5U/ml). Pretreatment serum ß-hCG, complete blood count, renal and liver function tests were assessed. Follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol (E2) and anti-müllerian hormone (AMH) levels were measured for evaluation of ovarian reserve. Pre-treatment and post-treatment (6th month) values of these ovarian reserve tests were statistically compared. Results: A total of eligible 34 patients diagnosed with ectopic pregnancy within the study period were included in the analysis. Mean age, gravidity, parity, body mass index (BMI), ectopic pregnancy lesion size, and pre-treatment β-hCG levels were 28.29±5.33 (17- 41), 2.88±1.49, 1.03±0.90, 27.08±6.14, 2.32±0.82 and 1581.05±1656.41, respectively. Pre treatment AMH and FSH levels were 3.54±2.08 ng/ml and 2.55±2.55 mlU/ml, respectively. Post-treatment 6th month levels of AMH and FSH were 3.70±2.15 ng/ml and 5.76±2.12 mlU/ml, respectively. Serum AMH levels before MTX treatment were not statistically significantly different from the levels 6 months after treatment (p>0.488). Conclusion: It was concluded that single-dose MTX application for the treatment of ectopic pregnancy had no significant effect on ovarian reserve as measured by the aforementioned parameters.