Duygusal emeğin iş tatmini üzerindeki etkisi
The effect of emotional labor on job satisfaction
- Tez No: 817050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son dönemlerde özellikle hizmet sektöründe istihdam edilen bireyler duygularını bir zorunluluk olarak biçimlendirmeye çalışmakta ve duygularını bu çaba doğrultusunda göstermektedirler. Duyguların sergilenmesi sürecinde örgütlerin talepleri doğrultusunda belirlenen standartlara göre işgörenler tarafından sarf edilen çaba olarak tanımlanan duygusal emek kavramı, örgüt yönetimi için önemli hale gelmektedir. İş tatmini kavramı ise çalışanın işi ile ilgili uyumu olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda iş tatmini kavramı, çalışanların kurumları tarafından emeklerinin karşılığında beklentilerinin ne şekilde karşılanıp karşılanmadığını ifade etmektedir. Bu durum çalışanların sektördeki diğer örgütlere gitmemesi açısından ciddi bir rekabet ortamı da yaratmaktadır. Bu araştırmanın amacı duygusal emeğin iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu bağlamda çalışanların sahte duygular, derinlemesine eylem ve gizlenen duygular davranış biçimleri incelenmiş, iş tatmini kavramı ile birlikte değerlendirilmiştir. Araştırma 2023 yılında Kayseri ilinde perakende sektöründe faaliyet gösteren bir kurumun 147 çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, duygusal emeğin iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Aynı zamanda duygusal emeğin alt boyutu olan sahte duyguların da iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Derinlemesine eylem ve gizlenen duygular boyutları ile iş tatmini arasında anlamlı sonuçlar elde edilememiştir
Özet (Çeviri)
In periods of transition, individuals employed in the service sector particularly try to shape their emotions as a necessity and display their emotions accordingly. The concept of emotional labor, defined as the effort exerted by employees following the demands of organizations to exhibit emotions based on the standards determined by the organizations, becomes important for organizational management. The concept of job satisfaction is expressed as the employee's compliance with her job. At the same time job satisfaction indicates whether employees' expectations are being met in return for their efforts by the organizations. This situation creates a competitive environment for organizations to prevent employess from moving to other organizations within the sector. This study aims to determine the effect of emotional labor on job satisfaction. In this context, the behavioral patterns of employees, including surface acting, deep acting, and hidden emotions, were examined and evaluated together with the concept of job satisfaction. The research was carried out with 147 employees of a company operating in the retail sector in Kayseri in 2023. According to the research findings, emotional labor has a significant effect on job satisfaction. At the same time, the dimension of emotional labor known as surface acting effects job satisfaction significantly. However, significant results could not be obtained between the dimensions of deep acting, hidden emotions and job satisfaction.