Covid-19 pandemi dönemindeki sınıf yönetimi süreçleri: ortaokul öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Classroom management processes in the Covid-19 pandemic period: Examining the opi̇ni̇ons of secondery school teachers
  1. Tez No: 817066
  2. Yazar: ZEHRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, covid-19 pandemisinin çevrimiçi eğitimlerdeki sınıf yönetimi süreçlerine etkisinin ortaokul öğretmenler görüşleri bağlamında değerlendirilmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma türünden olan fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını Kırıkkale ilinde görev yapan branş öğretmenlerinin görüşleri oluşturmaktadır. Öğretmen görüşleri, oluşturulan ölçme aracı ile yüzyüze mülakat yapılarak alınmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada; veriler incelendiğinde çevrimiçi eğitimde sınıf yönetimi boyutlarından disiplin boyutunun olumsuz etkilendiği, alt yapı ve donanım sorunun diğer sorunların kaynağını oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygulamadan kaynaklı sorunların, sürece hazırlıksız ve eğitimsiz başlanması neticesinde olduğu, çevrimiçi uygulamaları kullanan öğretmen ve öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde yaşadığı sorunların zamanla azaldığı, çevrimiçi eğitimlerde kullanılacak uygulamaların kısıtlı olduğu, EBA içeriklerinin genel olarak yetersiz olduğu, süreç temelli bir değerlendirme yaklaşımı benimsendiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonunda önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the view of the middle school teacher to the center, classroom management in the follow-up trainings of the covid-19 pandemic. The phenomenological pattern from this continental research type was used. All of the data of the research constitute the opinions of the departments working in Kırıkkale province. Teachers' opinions were taken from face-to-face interviews with interview questions. Descriptive analysis method was used in the analysis of the da-ta. In this situation; In general, data consisting of other computer cards have been reached due to the difficulties of infrastructure and hardware, which are negatively affected by disciplinary systems, from the dimensions of classroom management in online education. It has been reached to the children that there are protections aris-ing from the application, that there is an unprepared and untrained start during the period, that the applications that use online applications are observed in places where teachers and students live distance education, that the use of online training is limited, that the EBA content is generally insufficient, and that a process-based assessment has been adopted. Suggestions were given at the end of the research.