Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının beden algısı ve depresyon ile ilişkisinin incelenmesi: Çağ Üniversitesi örneklemi
Investigation of the relationship of social media use with body perception and depression in university students: Çağ University sample
  1. Tez No: 817065
  2. Yazar: GİZEM NUR YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
En temeline bakıldığında insanların kendi düşünce ve isteklerine göre paylaşım yapmalarına olanak sağlayan, bilgi paylaşmalarını ve bilgi edinmelerine yardımcı olan mecraların bütününe sosyal medya adı verilmektedir. Kişiler sosyal ağları kullanarak belirledikleri kişiler ile iletişim kurabilmektedirler. İstenilen sosyal medya platformunda kişilerin kendilerine ait bir profil hesabı oluşturması bunun için yeterlidir. Sosyal ağlar aracılığı ile kişiler fikirlerini, ilgi alanlarını, hayatlarından kesitleri diğer insanlar ile paylaşabilmektedirler. Kişi, sosyal medya kullanmaya karşı önlenemez bir istek duyuyorsa ve aşırı sosyal medya kullanımı kişinin iş, özel ve sosyal alanlarını sekteye uğratıyorsa kişi sosyal medyaya bağımlı hale gelmiştir denebilir. Sosyal medya insanların düşüncelerini paylaşmalarına zemin hazırlamakla birlikte, pek çok insan yaşamının her alanında sosyal medyanın olumlu ve olumsuz etkilerine maruz kalmaktadır. Beden algısı gelişimi ve değişiminde yaşanılan kültürle birlikte sosyal medya etkisi de yadsınamaz. Her insanın kendi bedenine yönelik olumlu ya da olumsuz değerlendirmeleri bulunmaktadır. Kişilerin kendi vücutlarıyla ilgili geliştirdiği duygu ve düşünceleri beden algılarını oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar sosyal medyanın ve depresif duygulanımın da birbiri ile etkileşimi içinde olduğunu göstermektedir. Duygusal ve psikolojik açıdan geçirilen sıkıntılı dönemlerin iki veya üç haftadan uzun olması ayrıca hayat akışında yapılması gereken şeylerin yapılamamasına depresyon adı verilmektedir. Kişilerin sosyal medya kullanımının beden algılarını olduğu gibi depresyon düzeylerini de etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu çalışmada üniversite öğrencileri sosyal medya kullanımının beden algısı ve depresyon ile ilişkisi çalışılmıştır. Çağ üniversitesi örneklemi kapsamında 198 kadın 99 erkek olmak üzere toplamda 297 kişi çalışmaya katılım göstermiştir. Öğrencilerin“gönüllü”katılımlarının esas alındığı bu çalışmada katılımcıların kişisel bilgilerini öğrenmek için araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Katılımcıların sosyal medya bağımlılık düzeylerini ölçmek için“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu”, depresyon düzeylerini ölçmek için“Beck Depresyon Ölçeği”, Beden algı düzeylerini belirlemek için“Beden Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler IBM SPSS 22,00 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sosyal medya bağımlılığı düzeyi ile beden algısı ve depresyon düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın, literatürde mevcut olan sosyal medya kullanımının beden algısı ve depresyon ile ilişkisi konulu diğer çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmanın farklı değişkenler ve daha geniş çalışma grubu ile çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Looking at the most basic, all of the channels that allow people to share according to their thoughts and wishes, and help them to share and obtain information, are called social media. People can communicate with people they have determined by using social networks. It is sufficient for people to create a profile account of their own on the desired social media platform. Through social networks, people can share their ideas, interests and sections of their lives with other people. If the person has an irrepressible desire to use social media and excessive use of social media disrupts the person's work, private and social areas, it can be said that the person has become addicted to social media. While social media paves the way for people to share their thoughts, many people are exposed to the positive and negative effects of social media in every aspect of their lives. Along with the culture experienced in the development and change of body image, the effect of social media is undeniable. Every person has positive or negative evaluations about his/her own body. The feelings and thoughts that people develop about their own bodies form their body perceptions. Studies show that social media and depressive affect also interact with each other. Emotionally and psychologically distressing periods longer than two or three weeks, and the inability to do things that need to be done in the flow of life is called depression. People's use of social media can affect their depression levels as well as their body perceptions. Therefore, in this study, the relationship between university students' social media use and body image and depression was studied. Within the scope of Çağ University sample, a total of 297 people, 198 women and 99 men, participated in the study. In this study, which is based on the“voluntary”participation of the students, a personal information form prepared by the researcher was used to learn the personal information of the participants. The“Social Media Addiction Scale-Adult Form”was used to measure the social media addiction levels of the participants, the“Beck Depression Scale”to measure the depression levels, and the“Body Perception Scale”to determine the body perception levels. The data collected from the participants were analyzed with the IBM SPSS 22.00 statistical program. As a result of the analysis, it was concluded that there is a positive and significant relationship between the level of social media addiction and body image and depression levels. It is aimed that this study will be a source for other studies on the relationship between social media use and body image and depression available in the literature. It is recommended that this study be studied with different variables and a larger study group.