Blok zinciri teknolojisinin bankacılık sektörüne etkileri ve denetim
The effects of blockchain technology on the banking sector and audit
  1. Tez No: 817067
  2. Yazar: SERCAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bitcon'in ortaya çıkışı ve son yıllarda kripto varlıklara giderek artan ilgi nedeniyle, bu varlıkların temelini oluşturan blok zincir teknolojisi giderek yaygınlaşmıştır. Blok zincir teknolojisinin sunmuş olduğu imkanların kripto varlıkların çok ötesinde olduğu fark edilmiş ve birçok farklı alanda bu teknolojiden faydalanılmaya başlanmıştır. Blok zincir teknolojisinin finans sistemi üzerinde etkisi çok büyük olmuştur. Özellikle ödemelerde güvenli ve şeffaf bir alt yapı sağlaması, merkezi bir kuruluşa ihtiyaç duyulmaması finans sisteminin geleneksel yöntemlerinin değişmeye zorlandığı bir ortam çıkarmıştır. Bu değişime ayak uydurmak için dünyanın önde gelen bankaları da dahil olmak üzere kurumlar çalışmalar gerçekleştirmiş, devletler ve otoriteler bu teknolojinin faydaları ve riskleri ile ilgili araştırmalar yapmak durumunda kalmıştır. Finans sektörünün en büyük aktörlerinden olan bankaları yakından ilgilendiren bu süreç denetim yönünden de ele alınması gereken bir konu haline gelmiştir. Denetimde blok zincir teknolojisinin kullanılması, mevcut durumda blok zincirle ilgili çalışmalar, banka denetçilerinin yaşanan bu süreç içindeki yeri ve nelerin yapılabileceği gibi birçok alan çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Banka denetçilerine yönelik gerçekleştirilen anket çalışmasıyla banka denetçilerinin blok zincire ilişkin yaklaşımları ölçülmüş, bankaların denetimi açısından blok zincir teknolojisinin önemli bir potansiyel barındırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the emergence of Bitcoin and the growing interest in cryptoassets in recent years, the blockchain technology that underpins these assets has become increasingly common. It has been realized that the possibilities offered by the blockchain technology are far beyond crypto assets and this technology has been started to be used in many different areas. The impact of blockchain technology on the financial system has been enormous. The fact that it provides a secure and transparent infrastructure especially in payments and that there is no need for a central institution has created an environment in which the traditional methods of the financial system are forced to change. In order to keep up with this change, institutions, including the world's leading banks, have carried out studies, and governments and authorities have had to conduct research on the benefits and risks of this technology. This process, which is closely related to banks, one of the biggest actors of the financial sector, has become an issue that needs to be addressed in terms of supervision. Many areas such as the use of blockchain technology in auditing, the current studies on blockchain, the place of bank auditors in this process and what can be done have been evaluated within the scope of the study. With the survey conducted for bank auditors, bank auditors' approaches to blockchain have been measured, and it has been determined that blockchain technology has a significant potential in terms of supervision of banks.