Eşler arası enerji ticaretinde birim sayısı ve elektriksel mesafenin etkisi
The effect of the number of units and the electrical distance in peer-to-peer energy trading
- Tez No: 817074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enerji sektörü son yıllarda hızla büyümüştür. Elektrik şebekesindeki yenilenebilir enerjinin payı son dönemde yüksek seviyelere ulaşmıştır. Dolayısıyla büyük ölçüde meteorolojik koşullara bağlı elektrik enerjisi piyasasında geleneksel yöntemlerle enerji tahmini ve ticareti daha zor hale gelmiştir. Uygun enerji ticareti stratejileri, sistem baskılarını azaltmaya yardımcı olduklarından dolayı, akıllı şebekelerin verimli çalışması için gereklidir. Bununla birlikte, artan sayıda akıllı şebeke kullanıcısı ile enerji ticareti, istikrarlı ve verimli çalışma açısından büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Öte yandan günümüzde küresel enerji krizinin, savaşları alevlendirmesi ve hatta fosil enerjiyi güçlü ulusların eline bırakmasıyla ülkeler temiz ve yeşil enerjiye yönelmiş ve yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bunlardan biri de elektrik enerjisi alanında çıkan yeni ticaret kanunudur. Elektrik ticaretine odaklanan bu çalışmada birinci bölümde elektrik ticareti ve onun önemi anlatıldı ve sonra eşler arası enerji ticaretinin kavramı açıklandı, İkinci bölümde elektrik ticaretinin günümüzde olan şekli incelendi, üçüncü bölümde Eşler arası enerji ticareti modeli anlatıldı, beşinci bölümde eşler arası enerji ticaretini daha etkin ve karlı yapmak için konutların (tüketici ve üretici) sayısı ve elektrik mesafesinin ticaret şeklinde ve ondan elde ettiğimiz karda etkisi incelendi ve son bölümde sonuçlar ve gelecekte yapılması gereken hususlarda öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
The energy sector has grown rapidly in recent years. The share of renewable energy in the electricity grid has reached high levels recently. Therefore, energy estimation and trade with traditional methods have become more difficult in the electrical energy market, which is largely dependent on meteorological conditions. Appropriate energy trading strategies are essential for the efficient operation of smart grids as they help reduce system pressures. However, with the increasing number of smart grid users, the energy trade is facing major challenges in terms of stable and efficient operation. On the other hand, with the global energy crisis exacerbating wars and even leaving fossil energy in the hands of powerful nations, countries have turned to clean and green energy, and legal arrangements have been made. One of them is the new commercial law in the field of electrical energy. In this study, which focuses on the electricity trade, electricity trade, and its importance are explained. During this study, which focuses on electricity trade, the importance of electricity trade is explained in the first part, followed by an explanation of peer-to-peer energy trading. The number of houses (consumers and producers) and the effect of electricity distance on the form of trade and the profit derived from it were examined, and in the last section, results and suggestions for the future are discussed.