Tetrasiklin içeren sentetik çözeltilerin sono fenton, heterojen fenton ve adsorpsiyon yöntemleri kullanılarak renk giderimlerinin araştırılması
Investigation of color removal of tetracycline containing synthetic solutions using sono fenton, heterogeneous fenton and adsorption methods
  1. Tez No: 817075
  2. Yazar: HANDE NUR ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılan ve insan sağlığı açısından büyük öneme sahip ilaçlardır. Bu ilaçlar, bakterilerin çoğalmasını önlemekte veya bakterileri tamamen etkisiz hale getirerek insan sağlığının geri kazanılmasını sağlamaktadır. Su kaynaklarında antibiyotik tespit edilmesi, mikroorganizmalarda kanserojen bir etki yaratırken bakterilerde ise antibiyotiğin içeriğine karşı direncin artmasına sebep olmaktadır. Endüstriyel, tarımsal ve kentsel atıksular arıtılırken içeriğinde antibiyotiğin kalıntılarının kalması farklı antibiyotik türlerinin oluşmasına neden olurken bu durum insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı antibiyotik içerikli atıksuların yüksek oranda arıtılması ve ekonomik yollar tercih edilmesi önemlidir. Bu araştırmada, tetrasiklin etken maddeli antibiyotik içeren atıksu, sono fenton, heterojen fenton ve adsorpsiyon yöntemleriyle arıtılmıştır. Yapılan çalışmada pH, kil miktarı, hidrojen peroksit derişimi, reaksiyon süresi, başlangıç derişimi ve sıcaklığın etkileri incelenmiş ve optimum noktalar belirlenmiştir. Deneylerde katalizör olarak bentonit kili kullanılmıştır. Sono fenton yönteminde antibiyotik içerikli atıksuyun optimum noktalarda ( pH:2, kil miktarı:0,1g, H2O2 derişimi:50ppm, reaksiyon süresi:60dk, başlangıç derişimi:50ppm) %99,8 oranında renk giderimi sağlanmıştır. Heterojen fenton yönteminde optimum noktalarda (pH:2, kil miktarı:0,5g, H2O2 derişimi:100ppm, reaksiyon süresi:45dk, başlangıç derişimi:50ppm, sıcaklık:30°C) %99,24 oranında renk giderilmiştir. Adsorpsiyon yönteminde ise optimum noktalarda (pH:4, kil miktarı:0,5g, reaksiyon süresi:60dk, başlangıç derişimi:50ppm, sıcaklık:30°C) %99,98 oranında renk giderimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Antibiotics are drugs that are used in the treatment of bacterial infectious diseases and are of great importance for human health. These drugs prevent the proliferation of bacteria or completely neutralize the bacteria and restore human health. Detection of antibiotics in water sources creates a carcinogenic effect in microorganisms, while in bacteria, it causes an increase in resistance to the content of the antibiotic. While industrial, agricultural and urban wastewater is treated, residues of antibiotics cause the formation of different types of antibiotics, which adversely affects human health. Therefore, it is important to treat wastewater containing antibiotics at a high rate and to prefer economical methods. In this study, wastewater containing tetracycline active substance was treated by sono fenton, heterogeneous fenton and adsorption methods. In the study, the effects of pH, clay content, hydrogen peroxide concentration, reaction time, initial concentration and temperature were examined and optimum points were determined. Bentonite clay was used as a catalyst in the experiments. In the Sono Fenton method, 99.8% color removal was achieved in the antibiotic-containing wastewater at optimum points (pH:2, clay content:0.1g, H2O2 concentration:50ppm, reaction time:60min, initial concentration:50ppm). In the heterogeneous Fenton method, 99.24% of color was removed at optimum points (pH:2, clay content:0.5g, H2O2 concentration:100ppm, reaction time:45min, initial concentration:50ppm, temperature:30°C). In the adsorption method, 99.98% color removal was achieved at the optimum points (pH: 4, clay content: 0.5 g, reaction time: 60 min, initial concentration: 50 ppm, temperature:30°C).