Okul öncesi dönem çocukların özbakım ebeveyn destek düzeyleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-care parental support levels and social skills of preschool children
  1. Tez No: 817125
  2. Yazar: İPEK BAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY BULUT PEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden çocukların öz bakım becerileri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Edirne ilinde bulunan anaokuluna devam eden 3-6 yaş arası çocukların anaokulu öğretmenleri ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Çalışma grubu 131 çocuk ve ebeveynleri ile öğretmenlerini içermektedir. Ebeveynlerden bilgi toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan“Aile Bilgi Formu”ve Yurtsever Kılıçgün (2013) tarafından geliştirilen“Öz Bakım Becerilerinde Ebeveyn Destek Envanteri”kullanılmıştır. Öğretmenlerden bilgi toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan“Öğretmen Bilgi Formu”ve Ömeroğlu vd. (2014) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (OSBED)”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 istatistik paketi kullanılarak analiz edildi. Veri analizinde ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans gibi tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Bağımlı değişken ile bağımsız değişken arasındaki ilişkinin analizinde t-testi, varyans analizi ve LSD istatistik teknikleri kullanılmıştır. Özbakım ebeveyn desteği ile sosyal beeriler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile belirlenmiştir. Özbakım ebeveyn desteğinin çocuğun yaşı, cinsiyeti, önceki okul öncesi eğitim deneyimi ve ebeveynin gelir durumuna göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Özbakım ebeveyn desteğinin ebeveynin yaşı, birliktelik durumu, eğitim durumu, çocuğun kardeş sayısı, doğum sırası ve çocuk bakımında destek alınan kişiye göre farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Sosyal beceriler açısından ise çocuğun cinsiyeti, yaşı, önceki okul öncesi eğitim deneyimi, çocuk bakımında destek alınan kişi, anne babanın eğitim düzeyi ve öğretmenin sosyal beceri eğitimi deneyiminin farklılaşmaya yol açtığı belirlenmiştir. Ancak kardeş sayısı, doğum sırası, önceki okul öncesi eğitim deneyimi, anne babanın yaşı, birliktelik durumu ve gelir durumuna göre farklılaşma göstermemiştir. Öz bakım becerileri ile ilgili olarak, ebeveyn desteğinin çocuğun sosyal beceri düzeyine göre beslenme ve giyinme boyutlarında farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Temizlik ve düzen, dinlenme, kişisel güvenlik boyutları ve genel özbakım becerileri ölçeği açısından farklılaşma yoktu. Dolayısıyla bu araştırmanın bulgularına göre öz bakım konusunda ebeveyn desteği çocukların sosyal beceri düzeylerinde anlamlı bir fark yaratmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between self-care skills of children attending preschool education and their social skills. The studiyng group consists of preschool teachers and parents of 3-6 year-old children attending a preschool in Edirne province. The studying group includes 131 children and their parents, as well as their teachers.“Parent Information Form”prepared by the researcher and“Parental Support Inventory in Self-Care Skills”developed by Yurtsever Kılıçgün (2013) were used to collect information from parents.“Teacher Information Form”prepared by the researcher and“Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED)”developed by Ömeroğlu et al (2014) were used to collect information from teachers. The collected data were analyzed using the SPSS 22 statistical package. Descriptive statistics such as mean, standard deviation, percentage, and frequency were used for data analysis. When analyzing the interaction between the dependent variable and the independent variables, t-test, analysis of variance, and LSD statistical techniques were used. The relationships between parental support for self-care and social skills were determined by the Pearson correlation coefficient. It was found that parental support in self-care varied according to the child's age, gender, previous preschool education experience, and parental income status. However, there was no significant difference in self-care parent support based on the age of the parent, cohabitation status, educational status, number of siblings of the child, birth order, and the person receiving support in child care. In terms of social skills, it was determined that the child's gender, age, previous preschool education experience, person providing child care, the parent's education level, and the teacher's social skills training experience led to differentiation. However, the number of siblings, birth order, previous preschool education experience, the parent's age, relationship status, and income status did not show any differentiation. Regarding self-care skills, it was concluded that parental support differed in the dimensions of nutrition and dressing according to the child's social skill level. However, there was no differentiation in terms of cleanliness and organization, rest, personal safety dimensions, and the overall self-care skills scale. Therefore, according to the findings of this research, parental support in self-care does not create a significant difference in children's social skill levels.