4-6 yaş çocuklarının yaşam becerilerinin ebeveyn tutumları ve bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investagation of life skills of children aged 4-6 according to parental attitudes and some variables
  1. Tez No: 910942
  2. Yazar: ESRA NARİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Erken çocukluk dönemi, çocukların pek çok açıdan gelişim hızının yüksek olduğu bir dönemdir. Yaşam becerileri bu alanlardan birisidir. Bu çalışmanın amacı 4-6 yaş çocuklarının yaşam becerilerinin ebeveyn tutumları ve bazı değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışma, ilişkisel araştırma modeline göre yapılmış nicel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara ili Çankaya ve Keçiören ilçelerinde okul öncesi eğitime devam eden 4-6 yaşında ki 250 çocuk ve bu çocukların ebeveynleri ve öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla demografik bilgi formu, yaşam becerileri ölçeği, ebeveyn tutum ölçeği ETÖ kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler, SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan 4-6 yaş çocuklarının yaşam becerileri; çocukların cinsiyeti, çocuk sayısı, doğum sırası, okula devam etme süresi, anne yaşı, annenin öğrenim durumu, annenin çalışma durumu, baba yaşı, baba öğrenim durumu değişkenlerine göre analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; çocukların yaşam becerilerinde, çocukların cinsiyeti,baba yaşı, baba öğrenim durumuna göre anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan okul öncesi dönem çocuklarda, erkek çocukların yaşam becerilerinin cinsiyet farkındalığı ve özbakım alt boyut puanlarının kızlardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Baba yaşına göre,babası 41 yaş ve üzeri olan çocukların cinsiyet farkındalığı babası 31-35 yaş arası olanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Baba öğrenim durumuna göre sosyal yaşam, öz farkındalık, cinsiyet farkındalığı ve hayatta kalma becerileri alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Öğrenim durumu arttıkça, babaların çocuklarının sosyal yaşam, öz farkındalık ve cinsiyet farkındalığı becerileri üzerinde daha olumlu bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Çocukların yaşam becerileri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiye ait sonuçlarda; ebeveynlerinin, demokratik tutumu arttıkça sosyal yaşam, sorumluluk, öz farkındalık, karar verme ve hayatta kalma becerileri azalmaktadır. Ebeveynlerin, otoriter tutumu arttıkça sosyal yaşam, sorumluluk, öz farkındalık, karar verme becerileri artmaktadır. Araştırmada ayrıca izin verici ebeveyn tutumu arttıkça öz farkındalık becerilerinin artış gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Early childhood is a period in which children develop at a high rate in many aspects. Life skills are one of these areas. The aim of this study is to examine the life skills of 4-6 year old children according to parental attitudes and some variables. The study is a quantitative study based on the relational research model. The study group of the research consists of 250 children aged 4-6 years attending preschool education in Çankaya and Keçiören districts of Ankara province and their parents and teachers. In the study, demographic information form, life skills scale, parental attitude scale ETÖ were used to collect data. The data obtained in the study were analyzed in SPSS program. The life skills of 4-6 year-old children participating in the study were analyzed according to the variables of gender, number of children, birth order, school attendance period, mother's age, mother's educational status, mother's employment status, father's age, and father's educational status. As a result of the research, it was determined that there was a significant difference in children's life skills according to children's gender, father's age and father's education level. In the preschool children who participated in the study, it was seen that the gender awareness and self-care sub-dimension scores of life skills of boys were higher than girls. According to the age of the father, the gender awareness of children whose fathers were 41 years old and above was higher than those whose fathers were 31-35 years old. Statistically significant differences were observed in the sub-dimensions of social life, self-awareness, gender awareness and survival skills according to father's education level. It was found that as the level of education increased, fathers had a more positive effect on their children's social life, self-awareness and gender awareness skills. In the results of the relationship between children's life skills and parental attitudes; as the democratic attitude of the parents increases, social life, responsibility, self-awareness, decision-making and survival skills decrease. As the authoritarian attitude of the parents increases, social life, responsibility, self-awareness, decision-making skills increase. The study also concluded that as permissive parental attitude increases, self-awareness skills increase.