Renal hastalık bulgusunu olan kedilerde serum kreatinin, sistatin c, rezistif indeks ve simetrik dimetilarginin parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of serum creatinine, cystatin c, resistive index and symmetrical dimethylarginine parameters in cats with signs of renal disease
  1. Tez No: 817133
  2. Yazar: TUBA BALAMAN SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sunulan bu çalışmada renal hastalık bulgusu olan kedilerde serum kreatinin, sistatin C, simetrik dimetilarginin ve rezistif indeks parametrelerindeki değişim karşılaştırmalı olarak araştırıldı. Kliniğe başvuran ve renal hastalık bulgusu olan, 1.5-5 yaş aralığında ve farklı ırk ve cinsiyette 30 kedi çalışma materyalini oluşturdu. Sağlıklı 15 kedi ise kontrol grubu olarak belirlendi. Materyali oluşturan kedilerden toplanan kan örneklerinde serum sistatin C ve simetrik dimetilarginin değerleri ELISA ile ölçülmüş ve bu kedilerde rezistif indeks değerleri ultrasonografik olarak belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda kontrol ve çalışma grupları arasında serum kreatinin ile simetrik dimetilarginin, serum simetrik dimetilarginin ile sistatin c ve serum kreatinin ile sistatin c parametreleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. Elde edilen veriler doğrultusunda böbrek fonksiyonunun değerlendirilmesinde serum kreatinin ve simetrik dimetilarginin parametrelerinin gerek tanısal, gerekse sağaltım ve prognostik yönden önem arz ettiği öne sürülebilir. Sonuç olarak; serum kreatinin, simetrik dimetilarginin ve sistatin c'nin böbrek hasarının ortaya konmasında faydalı parametreler olduğu, bununla birlikte rezistif indeks parametresi yönüyle detay araştırmalara ihtiyaç duyulduğu muhtemel kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in serum creatinine, cystatin C, symmetrical dimethylarginine and resistive index parameters were investigated comparatively in cats with signs of renal disease. The study material consisted of 30 cats of different breeds and genders, aged 1.5-5 years, who applied to the clinic and had signs of renal disease. 15 healthy cats were also determined as the control group. Serum cystatin C and symmetrical dimethylarginine values were measured by ELISA in blood samples collected from the cats forming the material, and the resistive index values in these cats were determined ultrasonographically. As a result of the statistical analysis, a significant relationship was found between serum creatinine and symmetrical dimethylarginine, serum symmetrical dimethylarginine and cystatin c parameters, and serum creatinine and cystatin c parameters between the control and study groups. In line with the obtained data, it can be argued that serum creatinine and symmetrical dimethylarginine parameters are important in the evaluation of renal function, both in terms of diagnosis, treatment and prognosis. In conclusion; it was concluded that serum creatinine, symmetrical dimethylarginine and cystatin c are useful parameters in revealing kidney damage, however, detailed studies are needed in terms of resistive index parameter.