Sosyal medya bağımlılarında duygusal zeka ve sosyal kaygının incelenmesi
Study of emotional ıntelligence and social anxiety in social media addicts
- Tez No: 817134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı Sosyal medya bağımlılarında duygusal zekâ ve sosyal kaygı arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın evreni, 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde öğrenim gören 171 kişiden alınan verilerden elde edilenlerden oluşmaktadır.Üsküdar Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bireylere Özbay ve Palancı (2001) tarafından geliştirilen Sosyal Kaygı Ölçeği, Ünal (2015)'ın Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği'nden yararlanılarak ve Salovey ve Mayer (1990) bireylerin duygusal zekâ seviyelerini ölçmek için Tatar ve arkadaşlarının (2011) araştırmalarında faydalandıkları Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği verilmiştir. Bu araştırmanın veri analizinde SPSS 28 kullanılmıştır. Öncelikle Schutte Duygusal Zekâ ölçeğindeki ters maddeler dönüştürülerek her ölçeğin alt boyutları ele alınmış ve geneli hesaplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin demografik değişkenlere göre frekans ve yüzde dağılımı verilmiş ve ölçek puanlarına göre ise betimleyici istatistikler hesaplanmıştır. Puanların normalliğinde çarpıklık ile basıklık değerine bakılmıştır. Tüm puanlar normal dağıldığı için hem gruplara göre karşılaştırmada hem de ölçek puanları arasındaki korelasyon için parametrik yöntem kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişki için Pearson korelasyon yöntemi ve duygusal zekayı hangi değişkenlerin anlamlı bir yordayıcı olduğuna ilişkin modelde ise çoklu doğrusal regresyon analiz yöntemi kullanılmıştır. Gruplara göre karşılaştırmada iki kategorili bağımsız değişken için bağımsız gruplar t testi, en az üç kategorili bağımsız değişken için tek yönlü varyans analiz yöntemi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant relationship between emotional intelligence and social anxiety in social media addicts. The universe of the research consists of the data obtained from 171 people studying in the 2022-2023 academic year. It was carried out at Üsküdar University. In the study, the Social Anxiety Scale developed by Özbay and Palancı (2001), the Social Media Addiction Scale of Ünal (2015) was used and Salovey and Mayer (1990) used the Schutte Emotional Scale, which Tatar et al. Intelligence Scale is given. SPSS 28 was used in the data analysis of this study. First of all, the sub-dimensions of each scale were taken into account by transforming the reverse items in the Schutte Emotional Intelligence scale and the overall were calculated. Frequency and percentage distribution of the data obtained from the participants was given according to demographic variables, and descriptive statistics were calculated according to the scale scores. The skewness and kurtosis values were examined in the normality of the scores. Since all scores were normally distributed, the parametric method was used both for comparison between groups and for correlation between scale scores. The Pearson correlation method was used for the relationship between the scale scores, and the multiple linear regression analysis method was used in the model regarding which variables were a significant predictor of emotional intelligence. Independent groups t-test was used for two-category independent variables, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for at least three-category independent variables.