Kadın buz hokeyi oyuncularında nöromusküler egzersiz eğitiminin denge, sıçrama ve gövde dayanıklılık üzerine etkisi
The effect of neuromuscular exercise training on balance, jumping and trunk endurance in female ice hockey players
- Tez No: 817143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, kadın hokey oyuncularda 12 haftalık nöromusküler egzersiz eğitiminin denge, dikey sıçrama ve gövde dayanıklılık parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 50 kadın buz hokeyi oyuncusu dahil edildi. Hokeyciler basit bilgisayar tabanlı randomizasyon yöntemi ile egzersiz (n:25, 20,04± 4,06 yıl) ve kontrol (n:25, 20,12± 3,90 yıl) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubuna fizyoterapist gözetiminde NMEG (30-40 dk./seans, 5 gün/12 hafta) uygulandı. Kontrol grubuna standart (rutin) klasik antrenman eğitimine (5 gün/12hafta) katıldı. Tüm oyuncular egzersiz programına başlamadan önce ve programı tamamladıktan sonra değerlendirilmiştir. Denge değerlendirilmesi için Y-Denge Testi (YDT), dikey sıçrama için Dikey Sıçrama Testi (DST) ve gövde dayanıklılığını ölçmek için McGill Gövde Dayanıklılık Testi (MGDT) kullanıldı. Grupların demografik özellikleri benzerlik benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of 12-week neuromuscular exercise training on balance, vertical jump and trunk endurance parameters in female hockey players. Fifty female ice hockey players were included in the study. Hockey players were divided into two groups as exercise (n:25, 20.04± 4.06 years) and control (n:25, 20.12± 3.90 years) by simple computer-based randomization method. NMEG (30-40 minutes/session, 5 days/12 weeks) was applied to the exercise group under the supervision of a physiotherapist. The control group participated in standard (routine) classical training (5 days/12 weeks). All players were evaluated before starting the exercise program and after completing the program. Y-Balance Test (YDT) was used to evaluate balance, Vertical Jump Test (DST) was used for vertical jump, and McGill Trunk Endurance Test (MGDT) was used to measure trunk endurance. Demographic characteristics of the groups were similar (p>0.05).