Türkiye' de cinsel saldırı suçundan hüküm giymiş erkeklerin MMPI-2 profillerinin değerlendirilmesi
Evaluation of MMPI-2 profiles of men convicted of sexual assault in Turkey
- Tez No: 817153
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada cinsel saldırı suçundan hüküm giymiş erkeklerin MMPI-2 profillerinin belirlenmesi ve sosyodemografik özelliklere ilişkin değişkenler ile MMPI-2 profilleri arasındaki ilişkinin yordanabilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma; cinsel saldırı suçlarına zemin oluşturabilecek kişilik faktörlerinin belirlenmesine ve suçlu profillerinin tespitine olanak sağlayacaktır. Bununla birlikte oluşturulacak erken müdahale programları ile olası benzer suçları önlemek öte yandan bu suçtan hüküm giymiş kişilerin rehabilitasyonu ile suçun olası tekrarını kısıtlamak açısından önem arz etmektedir. Araştırmanın örneklem grubunu, İstanbul'daki Ceza İnfaz Kurumlarından olan; Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu ve Maltepe 3 No.lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu' nda bulunan, cinsel saldırı suçundan hüküm giymiş 18 yaş üstü 127 erkek katılımcı oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama araçları, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri-2 ve Sosyodemografik Bilgi Formudur. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, cinsel suçlar nedeniyle hükümlü erkeklerin MMPI-2 klinik ölçeklerinden F- arka ölçeği, Hipokondriyazis, Histeri, Psikopatik Sapma, Paronoya, Psikasteni ve Şizofreni ölçeği puanlarının yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the MMPI-2 profiles of men convicted of sexual assault and to predict the relationship between sociodemographic characteristics and MMPI-2 profiles. This work; It will enable the determination of personality factors that may form the basis of sexual assault crimes and the determination of criminal profiles. However, it is important to prevent possible similar crimes with the early intervention programs to be established, on the other hand, it is important to restrict the possible repetition of the crime with the rehabilitation of the people convicted of this crime. The sample group of the research is one of the Penitentiary Institutions in Istanbul; It consisted of 127 male participants over the age of 18 who were convicted of sexual assault in Maltepe Open Penitentiary Institution and Maltepe No. 3 L Type Closed Prison. In the study, Minnesota Multiphasic Personality Inventory-2 and Sociodemographic Information Form were used as data collection tools. When the findings of the study were examined, it was seen that the F-back scale, Hypochondriasis, Hysteria, Psychopathic Deviation, Paronoia, Psychiasthenia (Pt) and Schizophrenia scale scores of the MMPI-2 clinical scales were found to be high.