Lise öğrencilerinde akıllı telefonu kötüye kullanımının nomofobi ve sosyal kaygı ile ilişkisinin incelenmesi
Relationship between problematic smartphone use, nomophobia, and social anxiety among high school students
  1. Tez No: 817174
  2. Yazar: ESMA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, bir devlet lisesinde öğrenim gören öğrencilerin akıllı telefonu kötüye kullanımın, nomofobi ve sosyal kaygı ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 14-17 yaş arası 60'ı kadın, 40'ı erkek toplam 100 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada yaş, cinsiyet ve sınıf düzeyini soran 3 soru sorulmuştur. Akıllı telefonu kötüye kullanımı ölçmek için Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa formu (ATBÖ-KF), nomofobi düzeylerini ölçmek için Nomofobi Ölçeği (NMP-Q) ve sosyal kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla Liebowitz ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; akıllı telefonu kötüye kullanım ile sosyal kaygı toplam puanı ve alt boyutlarından alınan puanlar arasında pozitif yönde istatistiki yönden anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Akıllı telefonu kötüye kullanım ile nomofobi toplam puan ve alt boyutlarından alınan puanlar arasında pozitif yönlü istatistiki yönden anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Nomofobi ve sosyal kaygı toplam puanları ile alt boyutlarından alınan puanlar arasında pozitif yönlü istatistiki yönden anlamlı bir ilişki bulunmuştur. ATBÖ-KF, Nomofobi ölçeği ve alt boyut puanları, Liebowitz ölçeği ve alt boyut puanları, cinsiyet açısından karşılaştırılmış ve arasında istatistiki yönden anlamlı bir fark gözlenmiştir. Alınan puanlar erkeklere kıyasla kadınlarda daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the connections among smartphone abuse, nomophobia, and social anxiety in teenagers attending a public high school. A total of 100 pupils, 60 female and 40 male, between the ages of 14 and 17, make up the study group. Three questions about age, gender, and class level were asked as part of the study. The Short Form of Smartphone Addiction Scale (SAS-SF), the Nomophobia Scale (NMP-Q), and the Liebowitz scale were used to assess smartphone abuse, nomophobia, and social anxiety, respectively. The research's findings state that there is a statistically significant positive correlation between smartphone abuse and the overall and sub-dimension scores for social anxiety. It was discovered that misuse of smartphones had a statistically significant positive correlation with nomophobia scores on both the overall score and sub-dimensions. There was a statistically significant positive correlation between the nomophobia and social anxiety combined scores and the scores obtained from those dimensions' sub-dimensions. A statistically significant difference was found between the SAS-SF, Nomophobia scale and sub-dimension scores, Liebowitz scale and sub-dimension scores when they were compared by gender. Women received greater marks than men overall.