Lise öğrencilerinin sosyal medya alışkanlıkları ve sosyal medyanın öğrenciler üzerindeki etkileri
Social media habits of high school students and the effects of social media on students
  1. Tez No: 722486
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRAY KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Küreselleşme ve dijitalleşmenin etkisiyle internet teknolojisi ve akıllı telefon teknolojisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Özellikle günümüzde kullanıcı sayısı gittikçe artan akıllı telefon kullanımı, çocuklar ve genç bireyler için önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu anlamda artan kullanıcı sayısı ve sosyal medya uygulamalarının çok çeşitliliği karşısından genç bireylerde davranışsal bozukluklar kaçınılmaz olmuştur. Dolayısıyla interneti kötüye kullanım ve riskli sosyal medya kullanımı sorunu ortaya çıkmıştır. Bu durum genç bireylerin sosyal alışkanlıklarını etkilemekle birlikte psikolojik rahatsızlıklara da yol açmaktadır. Ayrıca lise çağındaki öğrencilerin sosyal yaşamlarında ciddi problemler ortaya çıkarken eğitim yaşamlarında da başarısızlıklar yaşanmaktadır. Bu nedenle, araştırmamızın temel amacı olan; Lise öğrencilerinin sosyal medya alışkanlıkları ve sosyal medyanın öğrenciler üzerindeki etkilerini çeşitli değişkenler açısından incelenmesini hedef haline getirilmiştir. Araştırma için İstanbul'da okuyan 333 lise öğrencisi üzerinde online anket yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Araştırma için Kişisel Bilgi Formu, ergenler ve yetişkinler için Sosyal Medya Bağımlılık Ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS programları kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ise; lise öğrencilerinin sosyal medyada geçirdikleri sürenin artmasına bağlı olarak her iki cinsiyet bağlamında sosyal medya bağımlılık testlerinde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Özellikle lise öğrencilerinin sosyal medya alışkanlıklarının kontrol bir biçimde olmasından ötürü sosyal ilişkilerinde ve akademik başarılarında olumsuz sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the effect of globalization and digitalization, great advances have been made in internet technology and smart phone technology. Especially today, the increasing number of users, the use of smartphones has become an important need for children and adolescents. In this sense, behavioral disorders in young individuals have become inevitable in the face of the increasing number of users and the diversity of social media applications. For this reason, the problem of misuse of the internet and risky social media use has emerged. Although this situation affects the social habits of young individuals, it also causes psychological disorders. In addition, while serious problems arise in the social life of high school students, there are also failures in their education life. For this reason, which is the main purpose of our research; It is aimed to examine the social media habits of high school students and the effects of social media on students in terms of various variables. The data for the research were obtained by the online survey method on 333 high school students studying in Istanbul. Personal Information Form, Social Media Addiction Scales for Adolescents and Adults were used in the study. SPSS programs were used in the analysis of the data. In the analysis of research data; Due to the increase in the time spent by high school students on social media, a significant relationship was found in the context of both genders in social media addiction tests. Especially because of the control of high school students' social media habits, negative results were obtained in their social relations and academic success.