Otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylerde dikkat ve yürütücüfonksiyonlar ile denge ve postural kontrol arasındaki ilişkininincelenmesi
Attention and executive in individuals with autism spectrum disorder the relationship between functions and balance and postural control examination
  1. Tez No: 817183
  2. Yazar: MEHMET KAMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physiology, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞUNA SAHİP BİREYLERDE DİKKAT VE YÜRÜTÜCÜ FONKSİYONLAR İLE DENGE VE POSTURAL KONTROL ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylerde nörogelişimsel farklılık sebebiyle yürütücü fonksiyon gelişimi olumsuz etkilenmektedir. Otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylerin yürütücü fonksiyonlarında meydana gelen bu gelişim geriliği bireylerin denge-postural kontrol ve dikkat ile ilişkili fonksiyonların gelişimini olumsuz etkilemektedir. Biz bu çalışmada otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylerin Yürütücü fonksiyon ve dikkat ile denge ve postural kontrol arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla bu araştırmayı gerçekleştirdik. Çalışmada değerlendirme envanteri olarak Pediatrik denge ölçeği, Oturmada Postural Kontrol Ölçeği, Öz düzenleme ölçeği ve Çocukluk dönemi yürütücü işlev envanterini kullandık.
Özet (Çeviri)
Executive function development is negatively affected due to neurodevelopmental difference in individuals with autism spectrum disorder. This developmental delay in executive functions of individuals with autism spectrum disorder negatively affects the development of balance-postural control and attention-related functions. In this study, we conducted this research to examine the relationship between executive function and attention, balance and postural control in individuals with autism spectrum disorder. In the study, we used Pediatric balance scale, Sitting Postural Control Scale, Self-regulation scale and Childhood executive function inventory as assessment inventory.