Koroner bypass ameliyatlarında kullanılan prime solüsyonların postoperatif kan transfüzyonuna etkisi
The effect of prime solutions used in coronary bypass surgery on postoperative blood transfusion
- Tez No: 817188
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCAİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde; ortalama yaşam süresindeki yükselişe bakılarak birçok ülkede kan ve kan ürünleri ihtiyacı artmaktadır. Kan, değişik görevlere sahip özelleşmiş yapılardan meydana gelen canlı bir dokudur. Tıp alanındaki bilgi ve teknolojideki gelişmelere rağmen kan ve kan ürünleri üretimi henüz mümkün değildir. Gönüllü donör sayısının azlığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık problemleri arasında olup, kan ürünlerine ulaşımı zorlaştırmaktadır. Perioperatif kanamalar nedeniyle kalp cerrahisinde kan ve kan ürünleri kullanımı diğer cerrahilere göre fazla olduğu görülmektedir. Postoperatif dönemde kullanılan kan ve kan ürünleri ihtiyacının prime solüsyonlarla ilişkisi ortaya koyulmuştur. Çalışmamızda amacımız koroner bypass ameliyatlarında kullanılan prime solüsyonlarının ameliyat sonrası dönemde kan tablosuna, kan ve kan ürünü kullanıma etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı bölümünde gerçekleştirilen Koroner Arter Bypass Greft (CABG) ameliyatları retrospektif olarak incelenmiştir. Bu bağlamda Ocak 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında kardiyopulmoner bypass eşliğinde CABG ameliyatı yapılan 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Ameliyatlarda kullanılan teknikler, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif veriler retrospektif açıdan incelendi. Bu çalışmada, prime solüsyonunda kolloid uygulanan ve uygulanmayan hastalar arasında postoperatif 24. saatte kullanılan kan ve kan ürünleri hematokrit, drenaj miktarı, ACT değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Bu çalışmanın sonucunda kardiyopulmoner bypass sistemindeki prime solüsyonu içerisinde kristalloid ve kolloid kullanılan olgularda postoperatif sıkı drenaj takibi yapılması gerektiğini önermekteyiz. Kolloid ve kristalloid kullanımının postperfüzyon dönemi hemodinamik, klinik ve biyokimyasal etkilerinin ortaya koyulabilmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Today; Considering the increase in life expectancy, the need for blood and blood products is increasing in many countries. Blood is a living tissue consisting of specialized structures with different functions. Despite the advances in knowledge and technology in the field of medicine, the production of blood and blood products is not yet possible. The scarcity of volunteer donors is among the important health problems in our country as well as all over the world, making it difficult to access blood products. It is seen that the use of blood and blood products in cardiac surgery is higher than in other surgeries due to perioperative bleeding. The relationship between the need for blood and blood products used in the postoperative period and prime solutions has been revealed. Our aim in our study is to investigate the effects of prime solutions used in coronary bypass surgeries on the blood picture and the use of blood and blood products in the postoperative period. In our study, Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgeries performed in the Department of Cardiovascular Surgery of Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital were examined retrospectively. In this context, 100 patients who underwent CABG surgery with cardiopulmonary bypass between January 2022 and July 2022 were included in the study. Techniques used in surgeries, preoperative, intraoperative and postoperative data were reviewed retrospectively. In this study, no statistically significant difference was found in the hematocrit, drainage amount, and ACT values of blood and blood products used at the postoperative 24th hour between the patients who were treated and not treated with colloid in the prime solution. As a result of this study, we suggest that postoperative strict drainage monitoring should be performed in cases where crystalloid and colloid were used in the prime solution in the cardiopulmonary bypass system. We think that more comprehensive studies should be done in order to reveal the hemodynamic, clinical and biochemical effects of the use of colloid and crystalloid in the postperfusion period.