Yoğun bakım hastalarının deneyimi ve bireyselleştirilmiş bakım arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Deciphering the relationship between the experience of intensive care patients and individualized care
- Tez No: 817197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE BURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yoğun bakım üniteleri, kritik durumda olan ve/veya organ yetmezliği bulunan hastaların yatarak tedavi edildiği ünitelerdir. Hastalar yoğun bakımda takip edildikleri süre içerisinde olumlu/olumsuz deneyimler yaşamaktadır. Olumsuz deneyimler hastaların tedaviye uyumunu azaltmakta ve yatış süresini uzatmaktadır. Yoğun bakımda hastaların olumsuz deneyimlerinin azalmasında hemşireler kilit rol oynamaktadır. Hemşirelerin hastalara bütüncül yaklaşımı hastaların olumlu deneyimler yaşamasına katkı sunmaktadır. Bu çalışma yoğun bakım hastalarının deneyimleri ve bireyselleştirilmiş bakım arasındaki ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Konya'da bir Üniversite Hastanesinde Dahili Yoğun Bakımlarda Kasım-Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 115 hasta oluşturmuştur. Veriler Tanımlayıcı Özellikler Formu, Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği ve Bireyselleştirilmiş Bakım Ölçeği- Hasta Versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Veriler hastaların yoğun bakımdan çıkartılması kararı verildikten hemen sonra yoğun bakımda ya da servise çıkartılmış hastalarda servise geçtikten hemen sonra yüz yüze toplanmıştır. Analizler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normallik analizi Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Analizlerde bağımsız gruplarda t testi, One Way Anova testi, Tukey testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intensive care units are units where patients in critical condition and/or organ failure are treated as inpatients. Patients experience positive/negative experiences during their follow-up period in the intensive care unit. Negative experiences reduce patients' adherence to treatment and prolong the length of stay. Nurses play a key role in reducing the negative experiences of patients in intensive care. The holistic approach of the nurses to the patients contributes to the positive experiences of the patients. This study was conducted to examine the relationship between the experiences of intensive care patients and individualized care. The study is descriptive and correlational study. It was carried out between November and December 2022 in Internal Intensive Care Units at a University Hospital in Konya. The sample of the study consisted of 115 patients. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, the Intensive Care Experience Scale, and the Individualized Care Scale-Patient Version. The data were collected face-to-face immediately after the decision to remove the patients from the intensive care unit, or in the patients who were discharged to the service. Analyzes were made using the SPSS 25.0 package program. The normality analysis of the data was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. In the analysis, t test, One Way Anova test, Tukey test and Pearson Correlation Analysis were used in independent groups.