18-40 yaş arası kadınlarda premenstrual sendromların, menstruasyon öncesi ve sonrası süreçte makro mikro besin öğesi alımları, iştah durumlarına etkisinin değerlendirilmesi ve BKİ ile ilişkisi
Evaluation of macro- and micronutrient intake, appetite, bmi before, during, and after menstruation in women aged 18-40 and examination of the relationships with premenstrual syndrome
- Tez No: 817198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Amaç: 18-40 yaş arası kadınlarda premenstrual sendromların, menstruasyon öncesi ve sonrası süreçte makro mikro besin ögesi alımları, iştah durumlarına etkisinin değerlendirilmesi ve beden kütle indeksi (BKİ) ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Gözlemsel tipteki bu çalışmada, Kocaeli S.B.Ü. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi beslenme ve diyet polikliniğine başvuran 18-40 yaş arası 410 kadına, kadınların sosyodemografik özelliklerini sorgulayan sorular, 'geriye dönük bir günlük besin tüketim kaydı', 'basitleştirilmiş beslenme iştahı anketi', 'premenstrual sendrom ölçeği'nden oluşan anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was undertaken to evaluate the macro-micronutrient intake, appetite and BMI status of women aged 18-40 before and after menstruation and to examine the relationships of those variables with premenstrual syndrome. Materials and Methods: In this observational study, a questionnaire addressing the participants' sociodemographic characteristics, a one-day nutritional intake record, the Simplified Nutritional Appetite Questionnaire and the Premenstrual Syndrome Scale were administered to 410 women between the ages of 18 and 40 years who applied to the nutrition and diet polyclinic of Kocaeli S.S.E. Derince Training and Research Hospital. All data were analyzed using IBM SPSS Statistics 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA).