Paternal ten tene temasin yenidoğanin fiziksel parametreleri, kortizol düzeyi ve konforuna etkisi
The effect of paternal skin to skin contact on physical parameters, cortiso level and comfort of the newborn
- Tez No: 817209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
PATERNAL TEN TENE TEMASIN YENİDOĞANIN FİZİKSEL PARAMETRELERİ, KORTİZOL DÜZEYİ VE KONFORUNA ETKİSİ Amaç: Bu çalışma sezeryan ile doğum yapmış annelerin bebekleri ile babaları arasında uygulanan ten tene temasın yenidoğanın fizyolojik parametreleri ve konforuna etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımda olan bu çalışmada, Haziran-Eylül 2022 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinde sezeryan ile doğum sonrası 80 sağlıklı term yenidoğan ve babaları basit randomizasyon yöntemiyle müdahale ve kontrol gruplarına ayrıldı. Müdahale grubu yenidoğanlara 45 dakika paternal ten tene temas (TTT), kontrol grubu yenidoğanlara ise rutin bakım uygulandı. Çalışmaya dahil edilen vakalara, Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu, Ten Tene Temas İzlem Formu, Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ) uygulandı. Vücut ısısı, oksijen saturasyonu, kalp tepe atımı, solunum değerlendirildi ve tükürük kortizol analizi yapıldı. Bulgular: Müdahale grubu yenidoğanların kontol grubuna göre 20. ve 45. dakikada vücut ısısı anlamlı olarak yüksek, kalp atım hızı ve solunum hızı anlamlı olarak düşük bulundu. TTT uygulanan yenidoğanların SpO2 ölçümünün 45.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF PATERNAL SKIN CONTACT ON PHYSICAL PARAMETERS, CORTISO LEVEL AND COMFORT OF THE NEWBORN ABSTRACT Aim: This study was carried out to examine the effect of skin-to-skin contact between the babies and fathers of mothers who gave birth by cesarean section on the physiological parameters and comfort of the newborn. Materials and Methods: In this study, which was in a randomized controlled experimental design, 80 healthy term newborns and their fathers after cesarean section in a training and research hospital between June and September 2022 were divided into intervention and control groups by simple randomization method. Paternal skin-to-skin contact (TTT) was applied for 45 minutes to the newborns in the intervention group, and routine care was applied to the newborns in the control group. Parent Descriptive Information Form, Newborn Descriptive Information Form, Skin-to-Skin Contact Monitoring Form, and Neonatal Comfort Behavior Scale were applied to the cases included in the study. Body temperature, oxygen saturation, peak heart rate, respiration were evaluated and salivary cortisol analysis was performed. Results: Compared to the control group, newborns in the intervention group had significantly higher body temperature at the 20th and 45th minutes, and heart rate and respiratory rate were found to be significantly lower.