Ambule serebral palsili çocuklarda denge ve spastisitenin duyu organizasyonu ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between balance and spasticity and sensory organization in children with ambulatory cerebral palsy
  1. Tez No: 817210
  2. Yazar: ZEYNEP ANIK AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Serebral palsi (SP) gelişmekte olan beyinde meydana gelen hasara ve belirtilerine göre değişkenlik gösteren yaşam boyu devam eden, ilerleyici olmayan bir rahatsızlıktır. SP'li çocuklarda oluşan merkezi sinir sistemi hasarı duyusal bozukluklara da yol açar, bu durum çocukların motor kabiliyetlerini ve çevreyle olan etkileşimlerini etkileyen duyusal organizasyon problemi ile karşılaşmalarına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı ambulasyonunu sağlayabilen serebral palsili çocuklarda denge ve spastisite gibi motor kabiliyetleri sınırlayan faktörlerin duyusal organizasyon ile aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma İstanbul Özel Aydos Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Diyarbakır Özel Kelebek Etkisi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde bulunan 3-10 yaş aralığındaki, kaba motor fonksiyon sınıflama sistemine göre seviye 1, 2'yi kapsayan 30 SP'li çocuk hastayla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada; çocukların motor fonksiyon seviyesini belirleyebilmek için Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (KMFÖ-88), motor gelişimlerinin fonksiyonel sınıflaması için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS), spastisiteyi değerlendirmek için Modifiye Ashworth Skalası (MAS) kullanılmıştır. Çocukların dengelerini değerlendirmek için Pediatrik Berg Denge Skalası (PBDS) kullanılmıştır. Duyusal organizasyonu değerlendirmek amacıyla kullanılan 'DUNN Duyu Profil Testi' çocukların aileleriyle birlikte fizyoterapist tarafından doldurulmuştur. SP'li çocuğun değerlendirilmesinde kullanılan MAS, PBDS ve Dunn Duyu Profili arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a lifelong, non-progressive disorder that varies according to the brain damage and symptoms. Among the early symptoms of children with cerebral palsy, weakness and retardation in motor skills are seen. Central nervous system damage in children with CP leads to sensory disturbances. Children with cerebral palsy may encounter sensory organization problems that affect their motor abilities and interactions with the environment. Our sensory system provides the organization of this information by transmitting the information coming from our body and environment to the brain. The aim of this study is to examine the relationship between sensory organization and factors that limit motor abilities such as balance and spasticity in children with cerebral palsy who provide ambulation. This study was conducted with 30 children with Cerebral Palsy (CP) aged between 3-10 years of age in Istanbul Private Aydos Special Education and Rehabilitation Center and Diyarbakır Private Butterfly Effect Special Education and Rehabilitation Center, including levels 1 and 2 according to the gross motor function classification system. has been carried out. In our study; Gross Motor Function Measurement (GMF-88) was used to determine the motor function level of children, Gross Motor Function Classification System (KMFSS) was used for functional classification of motor development, and Modified Ashworth Scale (MAS) was used to evaluate spasticity. Pediatric Berg Balance Scale (PBDS) was used to assess the balance of children. The 'DUNN Sensory Profile Test', which is used to evaluate sensory organization, was completed by the physiotherapist together with the families of the children. The relationship between MAS, Berg Balance Scale and Dunn Sensory Profile, which are used in the evaluation of the child with CP, were investigated. Two important factors affecting gross motor functions of children, such as balance and spasticity, have been associated with children's sensory organization integrity.