Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan babalarda ten tene temasın baba-bebek bağlanması ve evlilik uyumuna etkisi
Effects of skin-to-skin contact of fathers with newborn babies in neonatal intensive care unit to father-infant attachment and marital adjustment
  1. Tez No: 577663
  2. Yazar: MERVE TÜREMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan babalarda ten tene temasın (TTT) baba-bebek bağlanması ve evlilik uyumuna etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma yarı deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Örneklemi özel bir hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) bebeği yatan 60 baba (30 deney-30 kontrol) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Birey Tanıtım Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği (BBBÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada deney ve kontrol grubunda yer alan babaların yaş, eğitim, meslek, gelir durumu ve evlilik süreleri benzerdir (p>0,05). Müdahale öncesi deney grubunda EUÖ toplam puan ortalaması 49,20±6,58, kontrol grubunda 50,37±5,36'dir (p>0,05). Müdahale sonrası ise deney grubu EUÖ puan ortalaması 50,47±7,78, kontrol grubunda ise 50,37±4,78 olarak bulunmuştur (p>0,05). Müdahale sonrası deney grubu BBBÖ Ölçeği puan ortalaması 78,96±5,94, kontrol grubunda ise 76,82±5,21'dir. Deney grubunda elde edilen ortalama puan, kontrol grubuna göre daha yüksek olmakla beraber aralarındaki fark istatiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study was to investigate the effects of skin-to-skin contact of the father with new-born babies in the neonatal intensive care unit (NICU) to the attachment of father-infant and in marital adjustment. Material and Method: The study was designed as a quasi-experimental study. The sampling involved from 60 father (30 experimental group-30 control group). The data were collected by using ''Demographic Data Form“, ”The Marital Adjustment Test (MAT)“ and ”Postnatal Paternal-Infant Attachment Questionnaire (PPAQ)''. Results: The fathers who participated in this study were in similar ages, education, occupation, income, and marriage period (p>0,05). Total average score for MAT was 49,20±6,58 for experimental group and, is 50,37±5,36 in control group (p>0,05). The total average score for MAT after the intervention was 50,47±7,78 in experimental group and 50,37±4,78 in control group. PPAQ average score after intervention in the experimental group was 78,96±5,94 and 76,82±5,21 in control group. However the average score was higher for the experimental group than the control group, there was not any statistically significant difference between two groups (p>0,05).