Boksörlerin mental dayanıklılık düzeyleri ile psikolojik uyumsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between mental resilience levels of boxers and psychological incompatibility levels in terms of different variables
  1. Tez No: 817215
  2. Yazar: AHMET DURSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Türkiye Boks Federasyonunda lisanslı Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorisinde mücadele eden boksörlerin mental dayanıklılık düzeyleri ile psikolojik uyumsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi ve çıkan sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmasıdır. Yöntem: Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama türünde bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye Boks Federasyonunda lisanslı Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorisinde mücadele eden 334 erkek ve 84 kadın sporcu olmak üzere toplam 418 sporcu oluşturmaktadır. Kullanılan anketin birinci bölümünde demografik bilgilerden oluşan 10 soru, ikici bölümünde ise Sporda Mental Dayanıklılık Ölçeği (SMD) son bölümde Depresyon, Anksiyete, Stress Ölçeği (DASS) Ölçeğinden oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 25,00 paket programı kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken öncelikle betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği basıklık, çarpıklık ve Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile değerlendirilmiş verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. (p>0.05) Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between the mental resilience levels and psychological maladjustment levels of boxers competing in the licensed categories of Youth, Juniors, and Seniors within the Turkey Boxing Federation, from various perspectives, and to provide recommendations based on the findings. Method: This study is a quantitative research conducted in the form of a correlational survey. The sample of the study consists of a total of 418 athletes, including 334 male and 84 female athletes, who compete in the licensed categories of Youth, Juniors, and Seniors within the Turkey Boxing Federation. The questionnaire used in the study comprises two sections. The first section includes 10 questions related to demographic information, while the second section consists of the Sports Mental Toughness Scale (SMTS) followed by the Depression, Anxiety, and Stress Scale (DASS). The data were analyzed using the SPSS 25.00 software package. In the data analysis, descriptive statistics were initially employed. While analysing the data, firstly descriptive statistics were used. Whether the data showed normal distribution was evaluated by kurtosis, skewness, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk tests and it was determined that the data did not show normal distribution.