Taekwondocuların sporcu bağlılık durumları ile zihinsel dayanıklılık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of athlete engagement and mental endurance levels of taekwondo players in terms of different variables
- Tez No: 817214
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ŞIKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Gençler, Ümitler ve Büyükler kategorisinde Türkiye Taekwondo Şampiyonalarına katılan taekwondo sporcularının sporcu bağlılıkve zihinsel dayanıklılık düzeylerini farklı değişkenler açısındanincelenmeye çalışılmıştır. Yöntem: Çalışma 2022–2023yıllarında Gençler, Ümitler ve Büyükler kategorisinde Türkiye Taekwondo Şampiyonalarına katılan 280erkek, 263kadın olmak üzere toplam 543 Taekwondo sporcusu üzerinde yürütülmüştür.Bu çalışmada, nicel araştırmalarda kullanılan nicel ikili ilişki modeli kullanılmıştır. Bir araştırmaya dâhil edilen katılımcıların, araştırmaya konu olan olay ya da olguya ilişkin görüşlerininin alındığı tarama modelinde araştırmaya konu olan olay, birey veya nesne kendi koşulları içinde olduğu gibi tanımlanmaya ve mevcut durum var olduğu şekliyle belirtilmiştir.Tarama modeline uygun bir çalışma gerçekleştirilebilmesi için araştırmanın evreninin temsil eden bir örneklem grubunun var olması; verilerin bir veri toplama aracı vasıtası ile sistematik bir şekilde toplanması ve elde edilen verilerin istatistiksel olarak çözümlenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose:Taekwondo athletes participating in the Turkish Taekwondo Championships in the Youth, Hope and Seniors categories were tried to be examined in terms of different variables. Method:The study was carried out on a total of 543 Taekwondo athletes, 280 men and 263 women, who participated in the Turkish Taekwondo Championships in the Youth, Hope and Seniors categories between 2022 and 2023. In this study, the quantitative dyadic relation model used in quantitative research will be used. In the screening model, in which the opinions of the participants included in a research are taken about the event or phenomenon that is the subject of the research, the event, individual or object that is the subject of the research will be defined as it is in its own conditions and the current situation will be tried to be described as it exists. In order to carry out a study in accordance with the screening model, the existence of a representative sample group of the research population; it is necessary to collect the data systematically by means of a data collection tool and to analyze the obtained data statistically. Findings:According to the results of the Pearson correlation analysis carried out to examine the relationship between athletes' commitment and mental toughness levels, it was determined that there was a statistically significant positive correlation between athlete commitment and mental toughness scores (r=0.692; p0.05). It was determined that national athletes differed positively from non-national athletes in the level of trust and dedication, which are sub-dimensions of athlete commitment (p>0.05).