Ataerkillik ve kadına yönelik şiddet: İstanbul Sözleşmesi kapsamında internet haberleri üzerine bir araştırma
Patriarchy and violence against women: A research on internet news within the scope of Istanbul Convention
  1. Tez No: 817217
  2. Yazar: ŞEYMA SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma ile ataerkillik ve kadına yönelik şiddet arasındaki ilişkilerin analiz edilmesi ve İstanbul Sözleşmesi kapsamında bu ilişkilere yönelik kamuoyu algısının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, kadına yönelik şiddet haberleri üzerinden kamuoyu algısını tespit etmek için karma araştırma modeline başvurulmuştur. Araştırmanın örneklemini İstanbul Sözleşmesinden önceki dönemde (Ağustos 2008-Mayıs 2011) kadına şiddete ilişkin 10 haber, İstanbul Sözleşmesinin yürürlükte olduğu dönemde (Mayıs 2011-Mart 2021) kadına şiddete ilişkin 10 haber ve Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesinden çıkmış olduğu dönemde (Mart 2021-Mart 2023) kadına şiddete ilişkin 10 haber teşkil etmiştir Çalışma kapsamında elde edilen verileri analiz etmek için içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze the relationships between patriarchy and violence against women and to examine public perception of these relationships within the scope of the Istanbul Convention. In this study, a mixed research model was used to determine public perception through news reports on violence against women. The sample of the study consisted of 10 news articles on violence against women in the period before the Istanbul Convention (August 2008-May 2011), 10 news articles on violence against women in the period when the Istanbul Convention was in force (May 2011-March 2021) and 10 news articles on violence against women in the period when Turkey left the Istanbul Convention (March 2021-March 2023). Content analysis technique was used to analyze the data obtained within the scope of the study.