Kekemeliği olan çocukların kaygı düzeyleri ile ebeveynlerinin ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between state trait anxiety levels of children who stutter and their parents' parenting styles
- Tez No: 817222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmada, kekemeliği olan çocukların durumluk sürekli kaygı düzeyleri ile ebeveynlerinin ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 9-12 yaş grubunda kekemeliği olan 50 çocuk ve ebeveynleri dâhil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla çocuklara,“Çocuklar için Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE)”, ebeveynlerine“Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ-C)”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, ebeveynlerin demokratik tutum puanları ile kekemeliği olan çocukların sürekli kaygı puanları arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Çocukların durumluk kaygı ile sürekli kaygı puanları arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Erkek çocukların durumluk kaygı puanlarının, kız çocukların durumluk kaygı puanlarından anlamlı olarak daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çocukların yaşları ile durumluk kaygı puanları arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarından yola çıkarak, kekemeliği olan çocuklara yapılan müdahalelerde birbiriyle ilişkili olan ebeveynlik tutumları ve kaygı faktörünün göz ardı edilmemesi ve bu faktörlerin değerlendirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between the state trait anxiety levels of children who stutter and their parents' parenting styles. 50 children who stutter between the ages of 9-12 and their parents were included in the study. In order to collect the data,“State Trait Anxiety Inventory for Children (STAIC)”was applied to children and“Parental Attitude Scale (PAS)-C Form”to parents. The data were analyzed using the SPSS 26.0 package program. As a result of the research, a negative relationship was determined between the democratic styles scores of the parents and the trait anxiety scores of the children with stuttering. A positive correlation was found between children's state anxiety scores and trait anxiety scores. It was determined that the state anxiety scores of boys were significantly higher than the state anxiety scores of girls. In addition, a positive correlation was found between the ages of the children and their state anxiety scores. Based on the results of this study, it is suggested that parenting attitudes and anxiety factors, which are related to each other, should not be ignored and these factors should be evaluated in interventions for children with stuttering.