Ortaokullarda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin din dili hakkındaki görüşleri: İstanbul-Ataşehir örneği
The opinions of Religious Culture and Ethics teachers working in secondary schools on religious language: Istanbul-Ataşehir example
- Tez No: 817244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın hedefi, ortaokullarda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin din dili hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada karma desen seçilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel yöntem birarada kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ili Ataşehir ilçesinde ortaokullarda görevli olan 68 DKAB öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplamak için uzman görüşleri alınarak oluşturulan anket formu likert tipi sorular ile açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Nicel veri seti, istatistik yöntem kullanılarak analiz edilmiş ve frekans ve yüzdelik değer hesaplanmıştır. Nitel veri setinin analizinde ise içerik analizi ile birlikte frekans ve yüzdelik değer hesaplaması kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin din dili hakkındaki görüşlerinin demografik özelliklere göre değişmediği belirlenmiş olup din dili ile ilgili önermelere yüksek oranda katıldıkları sonucu bulunmuştur. Buna göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin din dili hakkında yüksek oranda farkındalığa sahip oldukları ifade edilebilir. Katılımcıların din dili hakkında eklemek istedikleriyle ilgili bulgular değerlendirildiğinde de din dilinin öğrencilerin gelişimsel özelliklerine uygun yöntemlerle kullanılmasının gerekliliği anlaşılmaktadır. Araştırma sonuçlarından hareketle öğrencilerin gelişimsel dönemlerinin göz önünde bulundurulması ve onların ilgisini çekebilecek etkinliklerle dini bilgilerin anlatılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the point of view of the teachers Religious Culture and Moral Knowledge working in secondary schools about the language of religious. For this purpose, a mixed design, was chosen in the research. Quantitative and qualitative methods were used together in the research The study group of the research consists of 68 tachers Religious Culture and Moral Knowledge who are working in secondary schools in the Ataşehir district of Istanbul. The questionnaire form, which was created by taking expert opinions to collect data, consists of likert type questions and open-ended questions. The quantitative data set was analyzed using the statistical method and the frequency and percentage values were calculated. In the analysis of the qualitative data set, frequency and percentage value calculations were used together with the content analysis. As a result of the analysis, it was determined that the opinions of the teachers Religious Culture and Moral Knowledge about the language of religious did not change depending on their demographic characteristics, and it was found out they agreed with the propositions about religious language at a high rate. According to this result, it can be stated that the teachers Religious Culture and Moral Knowledge have a high level of awareness about the language of religionous. When participants statements and indications about the religious language are evaluated, it is understood that the language of religious should be used with methods suitable for the developmental characteristics of the students. Based on the results of the research, it is recommended to consider the developmental stages of the students and to explain religious information with activities that may attract their attention.