Ortaokullarda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinin akıllı tahta kullanımına ilişkin görüşleri
Opinions of Religious Culture and Ethics Course teachers working in secondary schools on the use of smart boards
  1. Tez No: 897999
  2. Yazar: GÜLİZAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYİP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada ortaokullarda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinin akıllı tahta kullanımına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Katılımcıların ders esnasında teknoloji kullanım durumları, derslerini uygularken başvurdukları akıllı tahta uygulamaları, derslerinde hangi tür araç ve gereçlerden faydalandıkları, akıllı tahta kullanımının sunduğu avantajlar ve dezavantajlar gibi hususlarda öğretmen görüşlerinden yola çıkılarak bir analiz yapılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma; 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde, İzmir ilinin Çiğli ilçesindeki ortaokullarda görev yapan 25 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeniyle, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla hazırlanmıştır. Tez çalışması esnasında katılımcılar ile yapılan görüşmelerden notlar alınarak bir konsept oluşturulmuştur. Veri analizinde kodlama yöntemi ile içerik analizi uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ortaokullarda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinin derslerini uygularken akıllı tahta kullanımı hususunda oldukça istekli oldukları tespit edilmiştir. Görüşme yaptığım öğretmenlerin derslerini daha verimli bir konuma getirmek için eş zamanlı öğretim yöntem-tekniklerini kullanmaya gayret ettikleri, uygulama esnasında materyallerini çeşitlendirme arzusunda oldukları görülmüştür. Fakat görev yaptıkları okullardaki teknolojik altyapı hususunda bazı sıkıntılar yaşadıkları, ek olarak teknoloji kullanımı mevzusunda birtakım eğitimlere gereksinim duydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the opinions of Religious Culture and Ethics Course teachers working in Secondary Schools regarding the use of smart boards were examined. An attempt was made to make an analysis based on teachers' opinions on issues such as the use of technology by Religious Culture and Ethics teachers working in secondary schools during the lesson, the smart board applications they use while teaching their lessons, what kind of tools and equipment they use in their lessons, the advantages and disadvantages offered by the use of smart boards. This thesis research; It was prepared through a semi-structured interview form with 25 Religious Culture and Ethics teachers working in secondary schools in Çiğli district of İzmir province, in the second semester of the 2022-2023 academic year. A concept was created by taking notes from the interviews with the participants during the thesis study. Content analysis with coding method was applied in data analysis. As a result of the analysis of the data obtained in the study, it was determined that Religious Culture and Ethics teachers working in secondary schools were quite willing to use smart boards while teaching their lessons. It was observed that the teachers I interviewed tried to use synchronous teaching methods and techniques to make their lessons more productive and that they wanted to diversify their materials during practice. However, it was also concluded that they had some difficulties with the technological infrastructure in the schools where they worked, and that they also needed some training on the use of technology.