Enfeksiyon şüphesi ile iç hastalıkları yoğun bakım ünitelerine yatan hastalarda erken uyarı ve sepsis skorları ile mortalite ilişkisi
Relation of early warning and sepsis scores with mortality among patients with suspected infection admitted to medical intensive care units
- Tez No: 817285
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TOPELİ İSKİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Fizyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İç hastalıkları yoğun bakım ünitelerine (YBÜ) kabul edilen hastaların önemli bir kısmını enfeksiyon şüphesi olan hastalar oluşturmaktadır. Bu hastaların erken fark edilebilmesi ve prognozlarının erken belirlenmesi için Modifiye Erken Uyarı Skoru (MEUS), Sistemik İnflamatuvar Yanıt Sendromu (SIRS), Sepsis İlişkili Organ Yetmezlik Değerlendirme Skoru (SOFA), Hızlı Sepsis İlişkili Organ Yetmezlik Değerlendirme Skoru (qSOFA) kullanılmakta ve etkinlikleri yönünden literatürde farklı sonuçlar yer almaktadır. Ancak, yoğun bakım ihtiyacı gelişmeden önce farklı zaman dilimlerine ait prognoz öngörü çalışmaları kısıtlıdır. Çalışmamızda bu hastaların yoğun bakım ihtiyacından 48, 24 ve 8 saat önceki ve yoğun bakım kabulü sırasındaki skor değerlerinin mortalite öngörülerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 01.01.2018-31.05.2018 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri iç hastalıkları YBÜ'ye acil veya yataklı servislerden kabul edilen ve YBÜ kabulü öncesindeki 48 saatlik periyotta enfeksiyon şüphesi bulunan 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ortalama (SD) yaşı 66,3 (17,1), erkek cinsiyet oranı %44,2 bulunmuştur. Skor eşik değerleri ile yapılan çok değişkenli lojistik regresyon analizlerinde YBÜ kabulünden 48 saat önce hesaplanan SIRS ve SOFA skorları ile hastane mortalitesi (OR sırayla 7,6 ve 13,2), YBÜ mortalitesi (OR sırayla 37,0 ve 18,2) ve 28 günlük mortalite (OR sırayla 11,9 ve 16,2) riskinin arttığı görülmüştür. 24 saat önce ölçülen skorlardan SOFA ve qSOFA ile hastane mortalitesi (OR sırayla 14,2 ve 2,9); SIRS ve SOFA ile YBÜ mortalitesi (OR sırayla 5,6 ve 8,3) ve 28 günlük mortalite (OR sırayla 6,8 ve 5,5) riskinde artış görülmüştür. 8 saat önce gözlenen SOFA ve qSOFA skor eşik değerlerinin geçilmesi ile hastane mortalitesi (OR sırayla 18,3 ve 3,9), YBÜ mortalitesi (OR sırayla 13,5 ve 4,6) ve 28 günlük mortalite (OR sırayla 9,0 ve 3,5) riskinde artış görülmüştür. YBÜ kabulü öncesi en yüksek skorların hastane mortalitesine göre eğri altında kalan alan değerleri (%95 CI) SOFA için 0,80 (0,72-0,89), MEUS için 0,66 (0,54-0,76), qSOFA için 0,63 (0,51-0,74) ve SIRS için 0,61 (0,49-0,73) bulunmuştur. Sonuç olarak, hastanede yatan ve enfeksiyon şüphesi ile YBÜ izlem ihtiyacı gelişmiş olan hastalarda mortalite belirteci olarak SOFA kullanılması uygundur.
Özet (Çeviri)
In medical intensive care units (ICU), important part of admissions consists of patients with suspected infection. Modified Early Warning Score (MEWS), Systemic Inflammatory Response Syndrome (SIRS), Sepsis Related Organ Failure Assessment (SOFA) and Quick Sepsis Related Organ Failure Assessment (qSOFA) scores are used to recognize such patients early and evaluate their prognosis. There are various results for efficacy of these scores in predicting patient's prognosis. However, number of studies evaluating efficacy of scores in different time periods before ICU need is limited. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of these scores, which was calculated 48, 24 and 8 hours earlier than ICU admission and first 2 hours of ICU stay and compare one another in terms of mortality prediction. A total of 120 patients who were admitted to medical ICUs from wards or emergency department in Hacettepe University Hospitals and met the suspicion of infection criteria in last 48 hours period before ICU admission were included the present study between 01.01.2018-31.05.2018. Mean (SD) age of the study population was 66,3 (17,1) and %44,2 of patients was male. Statistical comparison between survivors and non-survivors was made according to three primary end points: In-hospital mortality, ICU mortality and 28-days mortality. Multivariate logistic regression analysis with cut off values of SIRS and SOFA scores calculated 48 hours before ICU admission showed increased risk of in-hospital mortality (OR: 7,6 and 13,2 resp.), ICU mortality (OR: 37,0 and 18,2 resp.) and 28-days mortality (OR: 11,9 and 16,2 resp.). For -24th hour period, SOFA and qSOFA associated with increased in-hospital mortality risk (OR: 14,2 and 2,9 resp.) while SIRS and SOFA scores associated with increased ICU mortality (OR: 5,6 and 8,3 resp.) and 28-days mortality (OR: 6,8 and 5,5 resp.). At -8th hour period, SOFA and qSOFA associated with increased risk of in-hospital mortality (OR: 18,3 and 3,9 resp.), ICU mortality (OR: 13,5 and 4,6 resp.) and 28-days mortality (OR: 9,0 and 3,5 resp.). Receiver operating characteristics analysis done with highest scores before ICU admission according to in-hospital mortality showed AUROC values (%95 CI) of 0,80 (0,72-0,89) for SOFA, 0,66 (0,54-0,76) for MEWS, 0,63 (0,51-0,74) for qSOFA and 0,61 (0,49-0,73) for SIRS. In conclusion, SOFA score is the most sensitive scoring system to predict mortality of patients admitted to medical ICU with suspected infection from emergency department or wards.