65 yaş ve üstü semptomatik ve asemptomatik kişilerin periferik arter hastalığı açısından radyolojik taranması
Radiological screening for peripheral arterial disease in symptomatic and asymptomatic people over 65 years of age
  1. Tez No: 817292
  2. Yazar: AYŞE KEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aterosklerotik risk faktörlerinin varlığı açısından çeşitli epidemiyolojik çalışmalarda belirli yaşlarda bireylerin taranması önerilmektedir. Ancak bilinen bu risk faktörlerinin sayısı ve süresi KVH varlığını doğrudan göstermez. PAH da asemptomatik hastaların çokluğu, karotid arter darlığı ile yüksek birlikteliği, semptomatik ve asemptomatik KAH ve SVO ile birlikteliği nedeniyle erken tanısı önem taşıyan bir hastalıktır. Çalışmamızda, 65 yaş ve üstü, aterosklerotik hastalıklar için risk faktörlerine sahip bireylerin distal alt ekstremite akım formlarına bakılarak PAH varlığı açısından yapılan değerlendirme, ABI 0.9'un altı değeri ile benzer oranda tanı koydurucu bulunmuştur. Doppler US, kısa zaman diliminde hızlı sonuç vermesi, tanısında ve taramada güvenilir, hasta başında uygulanabilen, noninvaziv, etkili, ucuz bir yöntem olması nedeniyle önemlidir. Eş zamanlı yapılan gri skala karotis US ve abdominal aorta AP çapının ölçümü ko-morbid asemptomatik karotid arter darlığı ve abdominal aort anevrizmasının varlığını göstererek agresif kardiyovasküler risk modifikasyonu ve erken girişimsel ve/veya cerrahi tedavi ile mortalite ve morbidite oranlarını düşürmeye yardımcı olabilir. Ultrasonografi, Doppler ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik rezonans ve girişimsel radyoloji ile tüm aterosklerotik hastalıkların tanı ve tedavisinde büyük yeri olan Radyoloji klinikleri, radyolojik tarama programları ile erken tanıda da önemli bir yere sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases have high mortality and morbidity rates with complications that decrease the quality of life and are expensive to treat. The frequency of peripheral artery disease (PAD) was found 12.5% above 65 years of age, and its this ratio increased with age. Although 59.6% of the cases were asymptomatic, 40.3% of them had ABI < 0.9. Mortality of PAD patints is 2-3 times higher than that in general population, due to accompanied cardiovascular comorbidities, and this mortality can be decreased by aggressive CV risk modification if it can be diagnosed early. In PAD patients, atherosclerotic risk factors such as age, male gender, smoking, alcohol were significantly higher whereas no significant relationship was observed regarding HT, DM, HL and obesity. In cases with PAD, coronary artery disease (CAD) and cerebrovascular disease were also found to be statistically more frequent. In various epidemiological studies, screening of individuals at certain ages has been suggested for atherosclerotic risk factors. However, the number and duration of these known risk factors do not show the existence of cardiovascular disease directly. Early diagnosis of PAD is important due to the abundance of asymptomatic patients, its high co-occurrence with carotid artery stenosis, and its association with symptomatic and asymptomatic CAD and stroke. Evaluating individuals, who are 65 years of age and above and have risk factors for atherosclerotic diseases, for the existence of PAD by looking at the distal lower extremity flow patterns was found similarly helpful to ABI values