Torakotomi sonrası Qigong egzersiz eğitiminin omuz ve solunum fonksiyonu üzerine etkileri
The effects of Qigong exercise training on shoulder and respiratory function after thoracotomy
  1. Tez No: 817305
  2. Yazar: NERİMAN TEMEL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA BAŞKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Torakotomi sonrası ağrı, omuz fonksiyonlarında kötüleşme ve solunum fonksiyonlarında bozulma görülmektedir. Torakotomi sonrası uygulanan Qigong egzersiz eğitiminin ağrı, omuz eklem hareket açıklığı, omuz kas kuvveti ve solunum fonksiyonları üzerine olan etkinliğini değerlendiren bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmanın amacı; torakotomi sonrası 8 hafta boyunca uygulanan Qigong egzersiz eğitiminin ağrı, omuz eklem hareket açıklığı, omuz kas kuvveti, omuz fonksiyonu, solunum parametreleri, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Bu prospektif randomize kontrollü deneysel çalışma torakotomi yapılan 53 hastada yapılmıştır. Çalışmaya katılan tüm hastalara konvansiyonel fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulanmıştır. Çalışma grubuna ek olarak 8 hafta boyunca, haftada 3 gün toplam 24 seans Qigong egzersiz eğitimi uygulanmıştır. Preoperatif dönem, postoperatif 7. gün, postoperatif 4. hafta ve postoperatif 8. haftada ağrı, omuz, solunum, fonksiyonel kapasite değerlendirmeleri; preoperatif, postoperatif 4. hafta ve 8. haftada yaşam kalitesi değerlendirilmeleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda postoperatif 4.
Özet (Çeviri)
Pain, shoulder and respiratory dysfunction are seen after thoracotomy. There is no study evaluating the effectiveness of Qigong applied after thoracotomy on pain, shoulder and respiratory functions. This study was conducted to evaluate the effects of Qigong exercise training applied for 8 weeks after thoracotomy on pain, shoulder and respiratory parameters, functional capacity, and quality of life. This prospective randomized controlled experimental study was conducted in 53 patients who underwent thoracotomy. Conventional physiotherapy and rehabilitation were applied to all patients participating in the study. In addition to the study group, a total of 24 sessions of Qigong were applied 3 days a week for 8 weeks. Preoperative, postoperative 7th day, postoperative 4th and 8th week pain, shoulder, respiratory, functional capacity evaluations; Preoperative, postoperative 4th and 8th weeks of life quality evaluations were made.