Eskrim sporuna yeni başlayan çocuklarda görsel hafıza egzersizlerinin motor beceri kazanımına etkisi
The effect of visual memory exercises on motor skill acquisition in children starting fencing sport
  1. Tez No: 817306
  2. Yazar: BUMİN KAĞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Görsel hafızanın motor beceri edinim sürecinde özellikle de bilişsel aşamadaki önemli rolüne rağmen spor alanında bu rolü inceleyen araştırmalar gözle görülür derecede azdır. Literatürdeki bu boşluk motor beceri edinimi ve bunu etkileyen faktörler konusundaki anlayışımızı geliştirecek araştırmalar için dikkate değer bir potansiyele işaret etmektedir. Bu bağlamda yapılan araştırmanın amacı, yeni bir motor becerinin edinilmesinde, özellikle de eskrime yeni başlayan çocuklarda görsel hafızanın rolünü incelemektir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemi kapsamında görsel hafıza egzersizlerinin eskrime yeni başlayan sporcuların motor beceri kazanımı üzerindeki etkisinin incelendiği, tekrarlı test, deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye Eskrim Federasyonu'na bağlı yeni başlayan sporcular, örneklemini ise Erzurum ilinde ikamet edip eskrim kursuna katılan 16'sı kadın (%53,3), 14'ü erkek (%46,7) toplamda 30 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Görsel n-Back Testi ve İleri Yürü Hamle Beceri Performans ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Katılımcılara görsel hafıza düzeylerini geliştirmek için dijital olarak oluşturulmuş uygulamadan toplam 6 hafta boyunca, haftada 3 gün ve 30 dk.'lık görsel hafıza egzersizleri yaptırılmıştır. Görsel hafıza egzersiz programı uygulamasının bağımlı değişken (yeni motor beceri kazanımı) üzerindeki etkisini belirlemek için tekrarlı ölçümler için iki yönlü varyans analizi (Mixed Measure Two Way ANOVA) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Despite the important role of visual memory in the motor skill acquisition process, especially in the cognitive stage, there is a noticeable lack of research examining this role, especially in the field of sport. This gap in the literature points to a significant potential for research that will improve our understanding of motor skill acquisition and the factors affecting it. In this context, the aim of this study is to examine the role of visual memory in the acquisition of a new motor skill, especially in children who are new to fencing. Methods: In the study, within the scope of quantitative research method, a quasi-experimental design with repeated test, experiment and control group was used to examine the effect of visual memory exercises on the motor skill acquisition of athletes who are new to fencing. The population of the study consisted of beginner athletes affiliated to the Turkish Fencing Federation, and the sample consisted of a total of 30 students, 16 female (53.3%) and 14 male (46.7%), who resided in Erzurum and attended the fencing course. In the study, personal information form, Visual n-Back Test and Forward Walk Lunge Skill Performance scale were used as data collection tools. In order to improve the visual memory levels of the participants, visual memory exercises were performed from the digitally created application for a total of 6 weeks, 3 days a week, 30 minutes a day. In order to determine the effect of the visual memory exercise programme on the dependent variable (new motor skill acquisition), a repeated measures two-way analysis of variance (Mixed Measure Two Way ANOVA) was performed.