Son yüzyılda Doğu Türkistan'da din eğitimi ve Kur'an öğretimi
Religious education and Qur'an education in the last century inEastern Turkistan
  1. Tez No: 817311
  2. Yazar: SIMAYI WUBULI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İşlemler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mehmet Emin Buğanın Şarkı Türkistan Tarihi ve Seçme Eserleri Doğu Türkistan tarihinde çok önemli eserlerdedir. Ama din eğitimi ve Kıraat alnında ise Muhammed Emin Yerken el-Elâm li-Bazi Ricâlat önemli eserlerden biridir. Bu çalışmalarda Çin yönetiminin İslam'a Müslümanlara nasıl yaptırım uyguladığı hakkında iyice incelenmiştir. Çalışmamız bir Giriş iki bölüm ve sonuçtan oluşturmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Doğu Türkistan tarihine ait bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Doğu Türkistan'daki din eğitimi ve kıraat hakkında bilgi verilmiş ve özellikle Çinin yasaklarına rağmen çok büyük fedakârlık yapan hocaların bilgisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Emin Buğa's Song Turkestan History and Selected Works are very important works in the history of East Turkestan. But in the field of religious education and recitation, Muhammed Emin Yerken el-Elâm li-Bazi Ricâlat is one of the important works. In these studies, it was thoroughly examined how the Chinese administration sanctioned Islam against Muslims. Our work consists of an Introduction, two parts and a conclusion. In the introduction part, information is given about the subject, importance, purpose, method and sources of the research. In the first part, information about the history of East Turkestan is given. In the second part, information is given about religious education and recitation in East Turkestan, and especially the information of the teachers who made great sacrifices despite the prohibitions of China.