Dismenore tedavisinde motor imgeleme odaklı pelvik taban egzersizleri ve gevşeme egzersizlerinin karşılaştırılması
Motor imagery focused pelvic floor exercises and relaxation in the treatment of Dysmenorrhea comparison of exercises
- Tez No: 817310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dismenore kadınlarda yaygın görülen bir durumdur. Yapılan bu çalışmanın amacı dismenore tedavisinde kullanılan motor imgeleme odaklı pelvik taban egzersizleri ve gevşeme egzersizlerinin ağrı ve menstrüal belirtiler üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 60 dismenoreli kadın dahil edildi ve katılımcılar rastgele 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba motor imgeleme odaklı pelvik taban egzersizleri (İPTE), ikinci gruba gevşeme egzersizleri (GE) ve üçüncü gruba her iki egzersizin de olduğu (İPGE) videolu ev egzersiz programı verildi. Egzersiz programlarının 8 hafta, haftada 3 gün uygulanması istendi. Katılımcıların sosyodemografik ve menstrüal özellikleri kaydedilip, menstrüasyon belirtileri Menstrüasyon Tutum Ölçeği (MTÖ), Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği (FEDÖ); ağrı düzeyleri McGill Ağrı Anketi-Kısa Formu ile çalışma öncesi ve sonrası değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Dysmenorrhea is a common condition among women. The aim of this study was to compare the effects of motor imagery focused pelvic floor exercises and relaxation exercises in the treatment of dysmenorrhea on pain and menstrual symptoms. Sixty women with dysmenorrhea were included in the study and randomly assigned to three groups. The first group received motor imagery focused pelvic floor exercises (MIPE), the second group received relaxation exercises (RE), and the third group received a combined program (MIPE+RE) that included both types of exercises. Participants were provided with a video-based home exercise program and instructed to perform the exercises three days a week for eight weeks. Socio-demographic and menstrual characteristics of the participants were recorded, and menstrual symptoms were assessed using the Menstrual Attitude Questionnaire (MAQ) and Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale (FEDS). Pain levels were evaluated using the McGill Short Form Pain Questionnaire before and after the intervention.