BDB öğrencilerinin yeme davranışları ve ortoreksiya nervoza (sağlıklı beslenme takıntıları) ilişkisi: Muğla Üniversitesi örneği
The relationship between eating behavior and orthorexia nervosa (healthy eating obsessions) of NDD students: The case of Muğla University
- Tez No: 817319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı, Muğla Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı beslenme takıntıları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu çalışma kapsamında beslenme ve diyetetik bölümü öğrencilerinde ortoreksiya nervoza yaygınlığı, yeme tutumları ve sosyo-demografik durumları arasındaki ilişkileri incelenmesi amaçlanmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında aktif olan 240 öğrenci çalışma kapsamına alınmış, araştırma verileri IBM SPSS 26 istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya katılım gösteren öğrencilerin YTT-40 puan ortalamasının 23.45, Orto-15 puan ortalamasının ise 36.15 olduğu görülmektedir. Öğrencilerin %23.3'ü yeme davranışı bozukluğuna yatkın iken, %76.7'si yatkın değildir. Öğrencilerin %28.3'ü ortorektik iken, %71.7'si normaldir. Diyetisyenler ortoreksiya nervoza ve yeme davranış bozuklukları için riskli bir grup olarak belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara yönelik sonuçlar değerlendirilmiş ve uygun öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the relationship between nutritional habits and healthy eating obsessions of Mugla University Nutrition and Dietetics Department students. Within the scope of this study, it was aimed to examine the relationship between orthorexia nervosa prevalence, eating attitudes and socio-demographic status in nutrition and dietetics department students. 240 active students in the 2022-2023 academic year were included in the study, and the research data were analyzed using the IBM SPSS 26 statistical package program. It is seen that the YTT-40 score average of the students participating in the study is 23.45 and the Ortho-15 score average is 36.15. While 23.3% of the students are prone to eating behavior disorder, 76.7% are not. While 28.3% of the students are orthorexic, 71.7% are normal. Dietitians have been identified as a risky group for orthorexia nervosa and eating behavior disorders. The results regarding the findings obtained in the research were evaluated and appropriate suggestions were presented.