Türkiye'deki motosiklet kazalarının veri madenciliği teknikleri ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of motorcycle accidents in Turkey with data mining techniques
  1. Tez No: 817320
  2. Yazar: GİZEM KUTLUATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya Sağlık Örgütünün 2018 yılında yayınlamış olduğu rapora göre her yıl dünyada trafik kazası nedeniyle 1,35 milyon insan hayatını kaybetmektedir. 2020 yılında Türkiye'de 150.275 ölümlü/yaralanmalı kazada 4.866 kişi hayatını kaybetmiştir. Çarpık yapılaşmalar ile trafikte seri ulaşım ve özellikle covid-19 pandemisiyle insanların evden çıkmadan ihtiyaçlarını gidermek istemeleri servis hizmetinde büyük artışlar ile birlikte yoğun motosiklet trafik ağını, kural tanımazlığı ve kazaları da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda toplam 4.866 can kaybının 735'i motosiklet ve motorlu bisiklet sürücülerine aittir. Bu çalışmada veri madenciliği sınıflandırma teknikleri kullanılarak Türkiye'deki motosiklet ve motorlu bisikletlerin karışmış olduğu ölümlü ve yaralanmalı kazalara yönelik analiz çalışması ve en iyi tahmini veren veri madenciliği sınıflandırma modeli belirlenmeye çalışılmıştır. En doğru sınıflama oranının hem ölümlü hem yaralanmalı kaza olup olmaması bağımlı değişkenleri için Rastgele Orman algoritmasına ait olduğu belirlenmiş olup kazalara etkisi olan en önemli değişkenler tespit edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to a World Health Organization research issued in 2018, 1.35 million people lose their lives in traffic accidents worldwide each year. In Turkey, 4,866 people lost their lives in 150,275 fatal/injured accidents in 2020. Mass transportation in traffic and especially the covid19 pandemic and the fact that people want to meet their needs without leaving home have brought about a large increase in service sector, dense motorcycle traffic network, rulelessness and accidents. In this context, 735 of the total 4,866 casualties belong to motorcycle and motor bicycle riders. The goal of this study is to utilize data mining classification techniques to evaluate fatal and injury motorcycle and motor bicycle accidents in Turkey and to establish the data mining classification model that provides the best estimate. Furthermore, the variables explaining both fatal and injury motorcycle and motor bicycle accidents were determined.