Profesyonel futbolcularda futbol müsabakasının kasın viskoelastik özelliklerine etkisi
The effect of football competition on muscle viscoelastic properties in professional football players
  1. Tez No: 817323
  2. Yazar: MUHAMMED HALİD DIĞRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada Türkiye Futbol Federasyonu Süper Ligde bulunan Konyaspor futbol takımında oynayan 25 profesyonel futbolcuların 90 dakikalık bir futbol müsabakası içinde ortaya koymuş oldukları performansın hamstring ve quadriceps femoris kasları üzerine viskoelastik etkileri MyotonPRO cihazı kullanılarak ölçüldü. Sporcuların yaş ortalaması 27,4, boy ortalaması 182,2 cm, ağırlık ortalaması 78,3 kg olarak ölçülmüştür. Oyuncuların vücüt yağı yüzdesi ortalama olarak 9,1, koşu mesafesi 9398,2 ve sprint mesafesi 138,8 olarak belirlendi. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve İstatistiksel analizler SPSS version 25 yazılımı kullanılarak yapıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik yöntemler (Shapiro-Wilktestler) kullanılarak incelendi. Tanımlayıcı analizler ortalama ve standart sapma kullanılarak verildi. Değişkenlerden normal dağılım kriterlerini sağlamayan verilerde zamanla meydana gelen değişimi karşılaştırmak için Wilcoxon testi kullanıldı. İstatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p0,05), rektus femoris kası elastisite sonuçlarının maç öncesi ve sonrası istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı (p>0,05) belirlenmiştir. Rektus femoris kası sertlik sonuçlarının maç öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı (p>0,05), biceps femoris kası frekans sonuçlarının maç öncesi ve sonrasında ise, istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir. Biceps femoris kası sertlik sonuçlarının maç öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında ise, biceps femoris kası sertlik sağ bacak sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunurken (p0,05), biceps femoris kası elastikiyet sonuçlarının maç öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında, biceps femoris kası elastikiyet sağ bacak sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (p>0,05); biceps femoris kası elastikiyet sol bacak sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı (p>0,05) belirlenmiştir. Sonuç olarak profesyonel futbolcularda futbol müsabakasının biceps femoris kası üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Rectus femoris kası için ise yapılan müsabaka, anlamlı bir etki oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
In in this study, the viscoelastic effects of the performance exhibited by 25 professional football players from Konyaspor, a football team in the Turkish Football Federation Super League, on the hamstring and quadriceps femoris muscles were measured using the MyotonPRO device during a 90-minute football match. The average age of the athletes was 27.4, the average height was 182.2 cm, and the average weight was 78.3 kg. The players' body fat percentage was determined to be an average of 9.1, with a running distance of 9398.2 and a sprint distance of 138.8.The obtained data and statistical analyses were evaluated using SPSS version 25 software. The normal distribution of variables was examined using visual methods (histograms and probability plots) and analytical methods (Shapiro-Wilk tests). Descriptive analyses were presented using means and standard deviations. The Wilcoxon test was employed to compare changes over time for variables that did not meet the criteria for normal distribution. The level of statistical significance was accepted as p0.05). There were no statistically significant differences in the elasticity results of the rectus femoris muscle before and after the match (p>0.05). Similarly, there were no statistically significant differences in the stiffness results of the rectus femoris muscle before and after the match (p>0.05). Regarding the frequency results of the biceps femoris muscle before and after the match, no statistically significant differences were found (p>0.05). When comparing the stiffness results of the biceps femoris muscle before and after the match, it was found that the stiffness of the right leg was statistically significant (p0.05). The elasticity results of the biceps femoris muscle before and after the match indicated that the elasticity of the right leg was not statistically significant (p>0.05), and the elasticity of the left leg was also not statistically significant (p>0.05). In conclusion, it was determined that professional football matches significantly affected the biceps femoris muscle, while no significant effect was observed on the rectus femoris muscle.